TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

5 sprawdzonych sposobów na dobry sen

Czwartek, 08 kwietnia 2021 o 11:21, autor: 1

Chcesz budzić się z pełnym zapasem energii i w gotowości na kolejne wyzwania? Kluczem do efektywnego nocnego wypoczynku jest nie ilość, ale jakość snu. Możesz o nią zadbać, wprowadzając niewielkie zmiany w swoich codziennych przyzwyczajeniach. Poznaj 5 sposobów, które korzystnie wpłyną na Twoje samopoczucie tuż po przebudzeniu.

  1. Wycisz umysł – zrelaksuj się przed snem
    Być może znasz to uczucie: kładziesz się do łóżka, ale natłok myśli nie pozwala Ci zasnąć. Jeżeli chcesz szybciej zasypiać, obniż poziom stresu i wyeliminuj niepokój. Jak to zrobić? Sprawdzonym i polecanym przez wiele osób sposobem, by się wyciszyć, są ćwiczenia, np. joga. Wraz z wieczorną sesją ćwiczeń możesz wyrobić sobie nawyk sięgania po produkty konopne, np. olejek CBD Kanaste. Wesprą one Twoje ciało i umysł w odzyskaniu równowagi.

Możesz też wypróbować inny sposób na odprężenie się, czyli relaksującą kąpiel. Pamiętaj jednak, aby zadbać o oświetlenie – powinno ono być przytłumione.

2. Przygotuj miejsce tylko do spania
Jeżeli łóżko służy Ci za czytelnię, jadalnię i miejsce do pracy, to Twój umysł nie kojarzy go wyłącznie z odpoczynkiem i regeneracją. Czas to zmienić – zacznij traktować łóżko wyłącznie jako miejsce, w którym śpisz. Z czasem zauważysz, że ta metoda przynosi pożądane rezultaty. Kładąc się do łóżka bez książki czy telefonu, będziesz szybciej zasypiać. To z kolei sprawi, że rano nie będzie dokuczać Ci zmęczenie.

Czy wiesz, że ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez ekran smartfona zaburza proces produkcji melatoniny? Kładąc się do łóżka z telefonem, utrudniasz sobie zasypianie.

3. Jak jeść przed snem – lekka, pożywna kolacja
Wiesz, że przed snem nie powinno się spożywać sytych posiłków? Jeżeli na krótko przed nocnym odpoczynkiem zjesz obfitą kolację, Twój organizm będzie musiał skoncentrować się na trawieniu. To z kolei może negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie tuż po przebudzeniu. Nie będziesz mieć też ochoty na śniadanie, które powinno być źródłem energii na cały dzień.

Kiedy zjeść ostatni posiłek? Wcale nie o godzinie 18, jeżeli chodzisz spać dopiero po północy. Według specjalistów kolację należy spożywać na ok. 3-4 godziny przed planowanym snem.

4. Zadbaj o zdrowy mikroklimat w sypialni
Za zimno lub za ciepło – jeżeli to właśnie temperatura nie pozwala Ci zasnąć, musisz zwrócić większą uwagę na mikroklimat panujący w Twojej sypialni. Jak możesz zapewnić sobie komfortowe warunki do snu? Podstawą jest wywietrzenie pomieszczenia, w którym będziesz spać. Dodatkowo zadbaj o optymalną temperaturę. Zimą lepiej jest obniżyć temperaturę w sypialni i spać pod kocem niż się przegrzewać.

Pamiętaj, aby wietrzyć sypialnię bez względu na porę roku. Jeżeli suche powietrze jest dla Ciebie źródłem dyskomfortu, zaopatrz się w nawilżacz powietrza.

5. Bądź regularny – kładź się i wstawaj o tej samej godzinie
W uregulowaniu dobowego cyklu pomoże Ci także pilnowanie godziny, o której będziesz kłaść się do łóżka i wstawać. Regularność oznacza, że Twój organizm odzyska równowagę, wpłynie ona korzystnie również na produkcję melatoniny. Początkowo możesz mieć problemy z wprowadzeniem tego nawyku, ale wystarczy kilka dni, aby Twój organizm o określonej porze domagał się odpoczynku.

O stałe pory kładzenia się do łóżka powinieneś dbać przez cały tydzień, a więc również w weekendy. Tylko w ten sposób zauważysz różnicę w jakości snu.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Basia
26.04.2021 19:40

Ja do warunków snu dodałabym jeszcze dobry materac. Nie może być on za twardy ani za miękki bo będzie obciążał nasz kręgosłup. Warto zainwestować bo jest to rzecz, która starczy nam na lata.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl