TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jakie właściwości mają naturalne olejki eteryczne i jak się je stosuje?

Poniedziałek, 27 kwietnia 2020 o 18:57, autor: 1
Jakie właściwości mają naturalne olejki eteryczne i jak się je stosuje?

Olejek eteryczny to płynny koncentrat roślinny o niezwykłym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Stosowane w aromaterapii przede wszystkim do inhalacji, masażu, kąpieli, zabiegów spa. Olejki eteryczne to również nasi najwięksi sprzymierzeńcy w sezonie gryp i przeziębień. Sprawdź, co warto wiedzieć o olejkach eterycznych.

Olejki eteryczne - czym są?

Olejki eteryczne to najcenniejsze składniki roślinne ukryte w płatkach kwiatów, liściach, korzeniach, a nawet korze. Są to mieszanki wielu składników, które wzajemnie się dopełniając, warunkują charakterystyczne i wyjątkowe cechy olejków. Wspólnym punktem wszystkich tych związków jest niesamowity zapach. Każdy inny, oryginalny, niosący poza właściwościami estetycznymi silne oddziaływanie zarówno na zdrowie, jak i stan psychiczny człowieka. Naturalne olejki eteryczne zazwyczaj pozyskiwane są dwiema metodami. Pierwsza, bardziej popularna, to destylacja z parą wodną, druga - charakterystyczna np. dla olejków cytrusowych to wyciskanie - tłoczenie na zimno. Jeśli udział olejków w roślinie jest bardzo mały, olejki pozyskuje się również poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami. Olejki eteryczne w temperaturze pokojowej są oleistymi cieczami, które po naniesieniu na papier lub materiał pozostawiają na nim tłusty ślad niknący wraz z ulatnianiem się zapachu. Co ciekawe, olejki eteryczne pozyskane z dwóch takich samych roślin mogą różnić się zapachem. Związane jest to z tym, że na jakość i zawartość poszczególnych składników olejków wpływ ma wiele czynników, takich jak klimat, nasłonecznienie, a nawet pora zbioru rośliny.

Najpopularniejsze olejki eteryczne

Olejek drzewa herbacianego

Olejek drzewa herbacianego to naturalny środek przeciwzapalny i dezynfekujący. Dzięki właściwościom przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, idealnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej. Reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co łagodzi stany zapalne oraz ogranicza powstawanie nowych. Olejek z drzewa herbacianego to również doskonały środek na ukąszenia owadów, łagodzi świąd i działa przeciwbólowo. Przyspiesza gojenie ran, zapobiega zakażeniom oraz przyspiesza regenerację skóry. Olejek drzewa herbacianego jest również popularnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów o działaniu przeciwłupieżowym. Wspomaga ochronę kosmetyków przed mikroorganizmami i nadaje im ziołowo-korzenny zapach. 

Olejek neroli

Olejek neroli to produkt destylacji kwiatów pomarańczy. Otula zmysły i ciało delikatnym, słodkim i bardzo przyjemnym cytrusowym aromatem. Olejek neroli głównie wpływa na poprawę stanu psychicznego. Pozwala przywrócić równowagę pomiędzy potrzebami ciała i duszy. Łagodzi lęki oraz wycisza, uspokaja  stany depresyjne oraz pomaga pozytywnie spojrzeć na świat. Na ciało olejek neroli wspomaga walkę z rozstępami i bliznami. Szczególnie polecany jest do pielęgnacji cery tłustej, ponieważ normalizuje pracę gruczołów łojowych. Pomocny jest również dla cery suchej, której pomaga utrzymać nawilżenie oraz elastyczność. 

Olejek eukaliptusowy 

Olejek eukaliptusowy to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pozyskiwany jest przez destylację z parą wodną liści eukaliptusa. Jego bardzo intensywny, świeży, ziołowo - ziemisty zapach odstrasza owady, w tym komary i muchy. Olejek eukaliptusowy działa antyseptycznie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo oraz niszczy bakterie i roztocza. Oczyszcza powierzchnie oraz powietrze i maskuje nieprzyjemne zapachy. Olejek wspomaga leczenie zapaleń i infekcji górnych dróg oddechowych. Udrażnia nos podczas kataru. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do inhalacji, a po dużym wysiłku fizycznym pomoże zrelaksować ciało. Jego zapach łagodzi i uspokaja, ale jednocześnie orzeźwia i koi smutki.

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy to jeden z bardziej wszechstronnych surowców roślinnych. Optymalizuje działanie układu odpornościowego oraz wspomaga organizm w walce z infekcjami. Z drugiej strony pobudza pracę mózgu, dzięki czemu usprawnia pamięć oraz łagodzi przebieg depresji. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym oraz zdolności do łagodzenia bólu, olejek rozmarynowy jest bardzo cennym dodatkiem oliwek do masażu przynoszącym ulgę zmęczonym i napiętym mięśniom. Dzięki dezynfekującym właściwościom, sprawdza się w płynach do płukania ust oraz środkach do pielęgnacji włosów. Opóźnia proces ich wypadania i siwienia. Pobudza cebulki i wzmacnia włosy, korzystnie wpływa również na suchą i łuszczącą się skórę głowy, łagodząc objawy łupieżu. Olejek rozmarynowy, dzięki przeciwdrobnoustrojowym właściwościom, sprawdzi się również w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Zapewnia jej zdrowy i promienny wygląd.

Olejek ylang ylang

Olejek ylang ylang to jeden z najsilniejszych uspokajających olejków. Jego egzotyczny, słodki, kwiatowy zapach koi nerwy, dzięki czemu nastraja pozytywnie i łagodzi stany depresyjne. Jest również popularnym afrodyzjakiem. Dzięki zdolności do regulowania pracy gruczołów łojowych oraz działaniu antybakteryjnemu polecany jest do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe wykorzystywane są również w antyperspirantach, którym nadaje piękny aromat oraz niszczy mikroorganizmy odpowiedzialne za jego nieprzyjemny zapach. Olejek ylang ylang stymuluje cebulki włosów do wzrostu oraz wspomaga walkę z łupieżem.

Olejek grejpfrutowy

Piękny orzeźwiający, cytrusowy zapach olejku grejpfrutowego to nie tylko uczta dla zmysłów, ale również ogromna korzyść dla ciała. Aromat ten zmniejsza apetyt, dzięki temu olejek popularny jest w leczeniu otyłości. Oprócz hamowania głodu, olejek działa antycellulitowo oraz ujędrniająco, oczyszcza oraz wzmacnia ciało. Tonizuje skórę, co w połączeniu z antybakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi właściwościami stawia olejek grejpfrutowy jako skuteczny składnik kosmetyków do cery tłustej i trądzikowej.  Dzięki bogactwu flawonoidów olejek działa silnie antyoksydacyjnie i spowalnia procesy starzenia. Olejek chętnie wykorzystywany jest również w przemyśle perfumeryjnym, znosi zmęczenie i dodaje energii.

Lista olejków według właściwości:

Olejki eteryczne przeciwdrobnoustrojowe

  • Olejek drzewa herbacianego
  • Olejek eukaliptusowy
  • Olejek tymiankowy

Olejki eteryczne uspokajające i relaksujące

  • Olejek neroli
  • Olejek różany
  • Olejek melisowy

Olejki eteryczne na infekcje

  • Olejek eukaliptusowy
  • Olejek drzewa herbacianego
  • Olejek tymiankowy 

Olejki eteryczne pobudzające i dodające energii

  • Olejek tymiankowy
  • Olejek rozmarynowy
  • Olejek goździkowy

Olejki eteryczne na depresję

  • Olejek petitgrain
  • Olejek ylang-ylang
  • Olejek geraniowy

Olejki eteryczne na pamięć i koncentrację

  • Olejek trawy cytrynowej
  • Olejek mięty pieprzowej
  • Olejek geraniowy

Olejki eteryczne na cellulit - poprawiają krążenie krwi

  • Olejek paczulowy
  • Olejek grejpfrutowy
  • Olejek jałowcowy

Olejki eteryczne: jak ich używać?

1. Kominki zapachowe

Świeczka umieszczona w kominku zapachowym podgrzewa mieszaninę olejków, które zaczynają parować i uwalniać leczniczy zapach. Wystarczy do miseczki kominka wlać wodę i dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Wybierz olejek o działaniu relaksujących, pobudzającym lub przeciwwirusowym. Zdecyduj, który olejek jest Ci w danej chwili potrzebny.

2. Inhalacje

Inhalacje to zdecydowanie najstarsza i najpopularniejsza metoda wykorzystania olejków eterycznych. Wystarczy do naczynia/miski z gorącą wodą dodać kilka kropli olejku eterycznego. Pochyl się nad naczyniem i wdychaj unoszący się zapach. Inhalacje z udziałem olejków eterycznych szczególnie polecane są w infekcjach górnych dróg oddechowych. Dla poprawienia efektów warto głowę nakryć ręcznikiem. 

3. Odświeżacz powietrza

Aby wykonać odświeżacz powietrza w domowych warunkach, wystarczy do  buteleczki ze spryskiwaczem wlać wodę i wkroplić olejek eteryczny. Przed każdym użyciem wstrząśnij opakowaniem, żeby woda rozbiła olejek w drobne kropelki, które wraz z wodą będą rozpylane ze spryskiwacza. 

4. Dodatek do nawilżacza powietrza

Dodaj kilka kropli do nawilżacza powietrza, ale najpierw sprawdź, czy producent rekomenduje takie połączenie, ponieważ olejki mogą wchodzić w interakcje z tworzywem, z którego wykonany jest dany nawilżacz. Dzięki temu zabiegowi olejki eteryczne w odróżnieniu do stosowania kominków zapachowych nie są podgrzewane, a przez to nie tracą swoich właściwości.

5. Naturalne perfumy

Jeśli chcesz wyróżnić się oryginalnym i niepowtarzalnym zapachem, stwórz własne perfumy. Do stężonego spirytusu dodaj kilka kropli ulubionych olejków eterycznych, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i perfumy DIY gotowe.

6. Dodatek do kosmetyków

Wzbogać swój krem lub balsam do ciała kroplą olejku eterycznego i rozkoszuj się ulubionym zapachem przez cały dzień.

7. Olejek do aromatycznego masażu

Olejek eteryczny połączony z olejem ze słodkich migdałów lub z pestek winogron to idealna oliwka do masażu, która ukoi zmęczone, obolałe mięśnie, zrelaksuje i odpręży.

8. Aromatyczna kąpiel

Do 3 łyżek ulubionego oleju, np. oleju z awokado lub z kiełków pszenicy dodaj 5 kropli olejku eterycznego i wlej mieszankę do wanny wypełnionej wodą. Aromatyczna kąpiel, która koi ciało i zmysły oraz zrelaksuje zmęczone ciało, jest gotowa.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Warto też przeczytać.
06.05.2020 08:09

https://apteczka24.pl/olejek-zlodziei-naturalny-20-ml,id18241.html

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl