TworzymyGłos Regionu

Już wiemy skąd opóźnienia na budowie obwodnicy Leszna

Poniedziałek, 23 lipca 2018 o 09:38, aktualizacja Poniedziałek, 13 sierpnia 2018 o 13:49, autor: 1 4650
Już wiemy skąd opóźnienia na budowie obwodnicy Leszna

Mieszkańcy regionu z wytęsknieniem czekają na oddanie „leszczyńskich” odcinków drogi S5 Poznań – Wrocław, jednak jak wynika z oświadczenia oddziału Poznańskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość.

Obwodnica Leszna składa się z dwóch odcinków: Leszno – Kaczkowo oraz Leszno – Radomicko. Do tego newralgicznym punktem jest węzeł Lipno, który znajduje się już w części S5 Kościan Południe – Radomicko, a który umożliwi kierowcom omijającym Leszno powrócić na starą DK 5. Dodatkowym problemem jaki spotkał wykonawców odcinka Leszno – Kaczkowo jest współdzielenie placu budowy. O tych wszystkich kwestiach przeczytamy w specjalnym oświadczeniu oddziały Poznańskiego GDDKiA, dotyczącym terminu oddania leszczyńskich odcinków drogi S5.

- GDDKiA informuje, że oddanie do ruchu drogi ekspresowej S5 na odcinkach Radomicko-Leszno Południe oraz Leszno Południe- Kaczkowo nastąpi  na przełomie III i IV kwartału bieżącego roku.  Udostępnienie do ruchu  tak zwanej „Obwodnicy Leszna”   uzależnione jest od wykonania robót budowlanych na  węźle Lipno w zakresie, umożliwiającym połączenie nowych jezdni z drogą krajową nr 5 – informuje Alina Cieślak, rzecznik prasowy oddziału Poznańskiego GDDKiA. - Odcinek  Leszno Południe – Kaczkowo  jest opóźniony w stosunku do planów pierwotnych, gdyż wykonawca robót drogowych musiał współdziałać na placu budowy z wykonawcami przebudowy linii kolejowej Wrocław – Poznań  w zakresie budowy wspólnego ekoduktu nad linią kolejową i drogą S5. Bez tego obiektu droga S5 nie uzyska pozwolenia na użytkowanie.

Jak pisze w oświadczeniu pani rzecznik odcinek Leszno – Radomicko powstaje w zgodzie z harmonogramem i terminami, jednak swoje problemy miała budowa węzła Lipno.

- Newralgicznym punktem jest połączenie nowej drogi S5 z dotychczasowym przebiegiem DK5 w sposób umożliwiający kierowcom dalszą podróż. W tym celu niezbędna jest budowa znacznej części przyszłego węzła Lipno znajdującego się już na następnym odcinku budowanej S5 tj. Kościan Południe – Radomicko. Wykonawca z opóźnieniem  rozpoczął roboty budowlane, gdyż decyzja ZRID wydana została w październiku 2017 r. i wówczas dopiero można było przystąpić do badań archeologicznych. Niestety,  po zimie teren był namoknięty w stopniu znacznie utrudniającym prowadzenie tych badań. Nie bez znaczenia były również liczne poszerzenia stanowisk archeologicznych związane z interesującymi znaleziskami – dodaje Alina Cieślik.

Dobrą informacją jest natomiast fakt, że już na początku września powinien zostać oddany do ruchu łącznik pomiędzy węzłem Dąbcze i węzłem Leszno Południe, co na pewno ucieszy wszystkich kierowców podróżujących na tej trasie. Cała droga S5 w kierunku Poznania ma powstać do końca III kwartału 2019 roku, jednak jak zaznacza pani rzecznik należy pamiętać, że roboty w dużej mierze zależą od warunków atmosferycznych.

(olek/ foto: GDDKiA Poznań)

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~leszek
23.07.2018 13:15

Dobrze, że opóźnienia nie są przez ślimaki czy coś innego. Budowa stoi i jak otworzą w październiku to będzie cud...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock