TworzymyGłos Regionu

Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice.

Promocja katalogu wystaw

Piątek, 30 października 2020 o 10:55, autor: 0 1016
Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice.

Kultura ludowa skrywa wiele tajemnic, wciąż wartych odkrycia. Okazją do poznania sekretów dawnych kobiecych strojów ludowych będą wydarzenia towarzyszące promocji katalogu wystawy „Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice”. Spotkania odbędą się w dniach 7 i 8 listopada 2020 w Muzeum Okręgowym w Lesznie, dawnej synagodze, przy ul. G. Narutowicza 31. Każdy kto weźmie udział w wydarzeniach otrzyma bezpłatny egzemplarz katalogu.

Program wydarzeń

7.11.2020 (sobota) godz. 12.00 – wstęp wolny

„Konserwacja tiulowych czepców”– prelekcja i pokaz układania tiulki (Izabela Gbór)

„Ręcznie haftowane”– warsztat haftu na tiulu (Alicja Gniazdowska), zgłoszenia w Dziale Edukacji i Marketingu – tel. 65 5296140 w. 20

8.11.2020 (niedziela) godz. 16.00 – wstęp wolny

„Czepki, kopki, klapice”– prezentacja katalogu (Ewa Tomaszewska)

„Tańce i przyśpiewki biskupiańskie”(Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic)

„Biskupiańskie nakrycia głowy”– prelekcja (Beata Kabała)

Katalog

Katalog "Z głowy prababci - czepki, kopki, klapice..."  prezentuje 120 ludowych tiulowych czepców ze zbiorów etnograficznych Muzeum Okręgowego w Lesznie. Zawiera fotografie obiektów wraz z opisami, jak również archiwalne wizerunki kobiet w strojach ludowych. Przedmowa i tekst poświęcony kolekcji zostały przetłumaczone na język angielski i niemiecki. Ponadto w katalogu znaleźć można słownik z rysunkowymi ilustracjami, mapka miejscowości, z których pochodzą prezentowane muzealia oraz wzornik haftów z kilkudziesięciu nakryć głowy. Kolorowa publikacja jest formatu A4 i liczy 230 stron.

Zasady bezpieczeństwa

Podczas wydarzeń przestrzegane będą aktualne zasady bezpieczeństwa. W związku z narastającym zagrożeniem epidemicznym organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo do przeniesienia wydarzenia w przestrzeń on-line. Szczegółowe informacje na muzealnym profilu Facebook i stronie www.muzeum.leszno.pl.

Informacje o patronach i dofinansowaniu

Patronat honorowy nad wystawą i publikacją objęli: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego i Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Rolę patronów medialnych przedsięwzięcia pełnią: TVP Kultura, Kultura u Podstaw, Radio Poznań, Radio Eska, Radio Elka, Głos Regionu, gazeta ABC, gazeta Leszczyniak.

Katalog "Z głowy prababci - czepki, kopki, klapice..." dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 roku o grach hazardowych.

(Muzeum Okręgowe w Lesznie)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock