TworzymyGłos Regionu

Mieszkańcy Święciechowy nie chcą elektrowni?

Środa, 20 czerwca 2018 o 15:59, aktualizacja Wtorek, 26 czerwca 2018 o 14:59, autor: 4 5304
Mieszkańcy Święciechowy nie chcą elektrowni?

Wiele emocji wzbudza sprawa ewentualnej budowy bioelektrowni w Święciechowie. Na spotkaniu mieszkańcy zgłaszali wiele obaw, do urzędu gminy wpłynęła także petycja w tej sprawie. Pojechaliśmy do Święciechowy by na miejscu zapytać przechodniów co sądzą o budowie elektrowni.

Przypomnijmy firma TergoPower1 Sp. z.o.o. z siedzibą Warszawie zgłosiła się do wójta gminy Święciechowa o wydanie decyzji środowiskowych dotyczących zadania: „Budowa odnawialnego źródła energii opalanego biomasą o mocy do 50 MW na działkach nr ewid.: 1144/3, 1145, 1146, 1147 w obr. Święciechowa”. Działki, o których mowa we wniosku znajdują się przy drodze ze Święciechowy do Maryszewic i zajmują około 6 ha. Jak wynika z pisma prąd w tej elektrowni pochodzić będzie ze spalania biomasy, czyli jak możemy przeczytać w najpopularniejszej encyklopedii internetowej z odpadów i pozostałości z produkcji rolnej (w tym substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, a także biogazy i ulegającą biodegradacji frakcję odpadów przemysłowych i komunalnych. W tej sprawie w Święciechowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami, którzy wyrażali wiele obaw w związku z tą inwestycją, która ich zdaniem wpłynie negatywnie na ich życie. Mieszkańcy złożyli również do gminy petycję, w której zwracają się z prośbą o organizację referendum lokalnego w tej sprawie. Wybraliśmy się do Święciechowy z kamerą, by spytać spotkanych mieszkańców o ich zdanie. Zdecydowana większość spotkanych przez nas osób jest przeciwna budowie elektrowni podając różne argumenty.

- Sąsiedztwo takiej elektrowni jest bardzo nieprzyjemne, niemiłe, śmierdzące. Jest bałagan i jak wieje wiatr to wszystko jest porozwiewane – mówi jedna z mieszkanek.

- Jesteśmy blisko Leszna, a Święciechowa jest dużym miastem i nie sądzę, że tutaj jest miejsce na coś takiego. Myślę, że znalazłoby się dużo miejsc, gdzie jest mniejsze zaludnienie, żeby taką spalarnie zbudować – komentuje sprawę mieszkaniec.

- Oglądam telewizję i słychać co się dzieję, że spalają słomę, a później okazuje się, że też plastiki i wszystko – zwraca uwagę kolejna mieszkanka.

Warto zauważyć, że wielu z pytanych przez nas starszych osób w ogóle nie słyszało o planach budowy takiej elektrowni. Zachęcamy do obejrzenia całego materiału oraz wyrażania swojej opinii w komentarzach.

(olek/video: Damian i koper)

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Ad
20.06.2018 18:36

Młodych pytaj a nie ludzi których pierwszych raz widzę którzy mowia ze św wa jest miastem.... menel na rynku tez nic madrego ci nie powie.

avatar
~Xd
21.06.2018 19:05

Zacznijmy od poziomu jaki Pan/Pani pokazał/a w swojej wypowiedzi. Nazywanie kogoś menelem podlega pod znieważenie. Trochę szacunku dla drugiego człowieka bez znaczenia kim jest.

avatar
~Głos
20.06.2018 22:01

Jak można przeprowadzać wywiad z menelami lepszego autorytetu nie było!!!! Święciechowa to nie miasto dokształć się człowieku zanim udzielisz wywiadu!!!!! Ciężko było się przejść po Święciechowie i przeprowadzić rzetelnie ten wywiad wstyd !!

avatar
~mieszkaniec
21.06.2018 11:25

no cóż, jeżeli osoby, które nie wiedzą jakie są przepisy, normy ochrony środowiska obowiązujące dla takiej ekologicznej spalarni mają być autorytetami no to gratuluję. Być może się mylę ale skłonny jestem stwierdzić, że użytkownicy tradycyjnych pieców w domach jednorodzinnych na terenie Święciechowy powodują znacznie większe zanieczyszczenie powietrza (i smród) niż ekologiczna spalarnia. Mieszkańcy sami spalają plastiki i inne niedozwolone artykuły (bo to czuć od jesieni do wiosny) ale zarzucają, że tam będzie palone. W ogóle nie są brane pod uwagę (a może nie były przedstawione) korzyści z takiej inwestycji - ewentualne darmowe ogrzewanie dla przedszkola czy mieszkańców, powstanie kompleksu rekreacyjnego z basenami ogrzewanymi ciepłem z tejże spalarni, itp. Najlepiej, bez większego zastanowienia powiedzieć nie, nie bo nie. Wcale nie twierdzę, że jestem za ale chciałby dokładnie poznać wszystkie uwarunkowania oraz korzyści dla mieszkańców miejscowości, gdzie ta spalarnia ma powstać. Ludzie, myślenie nie boli. Jeżeli jesteście na nie to ok, ale pomyślcie o dzieciach, wnukach. Może dzięki takiej inwestycji będzie nam się lepiej, taniej żyło ? Trzeba rozmawiać, dyskutować i starać się o lepsze dla nas wszystkich i na przyszłość dla potomnych. Nie pozwólmy się zantagonizować, bądźmy mądrzejsi od tych, którzy są permanentnymi przeciwnikami, zawistnikami i myślą tylko o sobie. Wierzę, że Inwestor, jeśli mu zależy, spotka się z mieszkańcami, przedstawi rzetelną informację na temat jakości spalania (i porządku wokół) oraz korzyści jakie możemy z tej inwestycji osiągnąć. Wówczas zbierajmy podpisy, piszmy petycje. Na koniec sentencja : "Zanim osądzisz, spróbuj zrozumieć".

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock