TworzymyGłos Regionu

Wszystko wokół Andreasa Gryphiusa

Głogów Wschowa Leszno

Poniedziałek, 27 stycznia 2020 o 10:25, aktualizacja Poniedziałek, 27 stycznia 2020 o 13:42, autor: 4 1047
Wszystko wokół Andreasa Gryphiusa

Niedzielne popołudnie w Muzeum Okręgowym w Lesznie (dawna synagoga) dało wszystkim przybyłym gościom poczucie, że nie ważne są podziały administracyjne w życiu sprawdza się współpraca i zaufanie, bo to przynosi zadowolenie i sukces. Andreas Gryphius to przykład takiego właśnie człowieka. Urodził się w Głogowie, kształcił we Wschowie, a jako poeta i pisarz był związany z oficynami wydawniczymi w Lesznie.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały dwie publikacje. Przede wszystkim "Piast " Adreasa Gryphiusa w przekładzie Marcina Błaszkowskiego i w opracowaniu prof. Dariusza Chemperka, który jest pierwszą polską kompletną edycją krytyczną dramatu. Druga książka to tom wydany przez stowarzyszenie Czas A.R.T.  zw Wschowy zawierający materiały pokonferencyjne – "Andreas Gryphius na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim. Inspiracje-związki-konsekwencje". Czytelnik odnajdzie w niej artykuły, które powstały jako wynik obrad konferencji naukowej z okazji 400 rocznicy urodzin poety i dramaturga. Wsród publikacji znajdziemy  nazwiska prelegentów dobrze nam znanych Wschowian: pani Marty Małkus i pana Dariusz Czwojdraka oraz  studentki historii sztuki pani Emilii Sobańskiej. Publikacja ta pozwoli nam poznać szczegóły jego życiorysu, odbyte podróże, ośrodki akademickie, zawarte znajomości, świat twórczości poety, ale także książek, świat wiedzy, uczonych, miłośników książek, księgarzy, drukarzy. Historię rodzinnych związków, przyjacielskich relacji odnajdziemy wreszcie we wschowskim lapidarium, gdzie kamienne nagrobki zachowały pamięć o bliskich Gryphiusowi ludziach.

Tom "Andreas Gryphius na ziemi wschowskiej i pograniczu wielkopolsko-śląskim. Inspiracje-związki-konsekwencje "został wydany dzięki wsparciu finansowemu władz Województwa Lubuskiego, Powiatu Wschowskiego i Gminy Wschowa.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Okręgowe w Lesznie i Stowarzyszenie Czas A.R.T.

Publikacje dostępne są w Muzeum Okręgowym w Lesznie 

REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Bulwersujące.
28.01.2020 07:32

Już nie ma na co pieniędzy wydawać .Nie godzę się na takie marnotrawstwo.

avatar
~Kultura
28.01.2020 23:31

Wspaniałe dzieło, gratuluję autorom i wydawcom. Czekam na prezentację we Wschowie

avatar
~Do kultura
30.01.2020 17:12

Życzę najwyższych doznań.

avatar
~sisi
31.01.2020 10:37

Dbałość o każdą formę naszego życia czy to kulturalną czy społeczną jest niezmiernie ważna , z każdego przejawu zainteresowania kulturą, historią i pamięcią powinniśmy być wdzięczni Tym, którzy poświęcają swój czas i chcą pozostawić coś dla potomnych. Ja osobiście dziękuję !

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock