TworzymyGłos Regionu

ASF w powiecie leszczyńskim

- kolejne rozmowy z hodowcami trzody chlewnej

Czwartek, 02 lipca 2020 o 12:50, autor: 0 400
ASF w powiecie leszczyńskim

W Lipnie i Osiecznej odbyły się spotkania z rolnikami na temat zasad produkcji i przemieszczania się trzody chlewnej w obszarze zagrożonym afrykańskim pomorem świń. W obu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu leszczyńskiego.

W związku z potwierdzeniem ogniska ASF w stadzie świń w gospodarstwie w Ratowicach w gminie Lipno Komisja Europejska wprowadziła najbardziej restrykcyjny obszar zagrożony  (strefa niebieska) w gminach Lipno i Osieczna oraz części gminy Włoszakowice (położonej na wschód od drogi powiatowej Boguszyn – Krzycko Wielkie). Wojewoda wielkopolski z kolei w rozporządzeniu nr 21/20 z dnia 24 czerwca 2020 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu leszczyńskiego i kościańskiego ustanowił obszar zapowietrzony, na którym występuje ASF, obejmujący teren gmin: Lipno, Osieczna, Śmigiel oraz obszar zagrożony wystąpieniem ASF, obejmujący teren gmin powiatu leszczyńskiego: Lipno, Osieczna, Włoszakowice, Miasto Leszno oraz teren gmin powiatu kościańskiego: Śmigiel, Kościan, Krzywiń.

Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała w Lipnie i Osiecznej spotkania informacyjne dla rolników. Powiatowy lekarz weterynarii Jacek Gmerek tłumaczył, jakie przepisy związane z produkcją trzody chlewnej obowiązują na obszarze zagrożonym ASF. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu leszczyńskiego – przewodniczący rady Jan Szkudlarczyk, starosta Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Maciej Wiśniewski.

Starosta Jarosław Wawrzyniak przekazał rolnikom informację o wysłaniu do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego pisma, w którym prosi o podjęcie pilnych działań, które przyczynią się do wyznaczenia zakładów ubojowych zainteresowanych skupem i ubojem trzody chlewnej ze stref czerwonej i niebieskiej, co pozwoliłoby znacznie ograniczyć straty producentów. Na razie nie ma w pobliżu ubojni, która przyjmowałaby trzodę ze strefy niebieskiej, więc zwierzęta trzeba transportować na wschód kraju.

W gminach Lipno i Osieczna znajduje się ponad 52 tys. świń w 385 stadach trzody chlewnej.

źródło i fot: powiat-leszczynski.pl

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock