TworzymyGłos Regionu

Co dalej z odnalezionymi na ul. Narutowicza śladami Bramy Kościańskiej?

Środa, 25 lipca 2018 o 10:56, aktualizacja Poniedziałek, 13 sierpnia 2018 o 13:48, autor: 0 1655
Co dalej z odnalezionymi na ul. Narutowicza śladami Bramy Kościańskiej?

W Lesznie na ulicy Narutowicza trwają prace archeologiczne, których celem jest odnalezienie śladów jednej z bram prowadzących do starego miasta, konkretnie Bramy Kościańskiej. Archeolodzy odnieśli sukces i zdradzają jak zmieni się ten fragment miasta.  

Brama Kościańska w Lesznie była usytuowana na północnym krańcu starego miasta i wytrwała w tym miejscu do XIX wieku. Współcześnie miasto Leszno prowadzi prace rewitalizacji dawnych wałów miejskich, czyli dzisiejszych Alei Juliusza Słowackiego, i w związku z tym zdecydowano się na poszukiwania śladów bramy. Archeolodzy na ul. Narutowicza pracują od dwóch tygodni i już odnieśli spore sukcesy.

- Udało nam się odnaleźć fundamenty dawnej Bramy Kościańskiej, jednej z czterech bram miejskich Leszna. Budowla ta została wzniesiona w połowie XVII wieku, towarzyszyła ziemnym wałom, które otaczały miasto. Jak do tej pory nie odnaleziono żadnych pozostałości tych bram, Brama Kościańska jest pierwszą, którą udało nam się odsłonić – mówił Jerzy Serafin, jeden z pracujących na ulicy Narutowicza archeologów z firmy ArchGeo Badania i Usługi mgr Łukasz Lisiecki z Leszna. – Bardzo pomocny w naszych pracach jest plan, sporządzony przed rozbiórką bramy w latach 70. XIX wieku, ponieważ rozbiórkę przeprowadzono bardzo dokładnie. Natrafiamy tylko na fragmenty górnej części fundamentów.

Sukces badań to bardzo dobra wiadomość, pozostaje tylko pytanie jak zmieni się to miejsce w związku z takimi odkryciami. Możemy wszystkich uspokoić iż droga w tym miejscu zostanie zrekonstruowana, z naszych ustaleń wynika, że planuje się na niej zaznaczyć kolorową kostką brukową przebieg murów dawnej Bramy Kościańskiej. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo z miejsca prac, w którym archeologowie dokładnie opisują swoje odkrycia.

(olek/ video: iks i koper)

 

REKLAMA

Komentarze (0)

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz dodaj komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA

PracaCzy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock