TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Czy firmy pożyczkowe to parabanki?

Piątek, 25 stycznia 2019 o 12:58, autor: 1
Czy firmy pożyczkowe to parabanki?

Termin parabank był w ciągu ostatnich lat definiowany wielokrotnie. Niezmiennie jednak, być może z uwagi na brak przepisów, które regulowałyby działalność instytucji parabankowych, nie doczekaliśmy się jednoznacznego objaśnienia tego pojęcia. Oczywiście, istnieje czytelna granica pomiędzy bankiem oraz jednostką funkcjonującą w strefie pozabankowej, problem pojawia się, gdy pozostaniemy w tej strefie i chcemy wyodrębnić podmioty, które w istocie nie klasyfikujemy jako parabanki. By odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie należy zapoznać się z niektórymi pojęciami polskiego ustawodawstwa.

Definicja banku

Zanim rozłożymy pojęcie parabank na czynniki pierwsze, istotnym jest wspomnieć, iż pieniądze to środki będące zobowiązaniem jedynie sektora bankowego. Banki zaś, z punktu widzenia prawa są podmiotami prawnymi, których działalność regulują przepisy Ustawy z roku 1997 Prawo bankowe. Wynika z tego, że dysponują wszelkimi niezbędnymi zezwoleniami, które pozwalają na przyjmowanie depozytów oraz świadczenie kredytów i pożyczek. Podlegają nadzorowi a także wszelkim regulacjom i tylko one mają swego rodzaju wyłączność do określania się mianem banków. Wśród rodzajów czynności bankowych do najpopularniejszych należą przyjmowanie wkładów pieniężnych, prowadzenie rachunków bankowych, udzielanie zobowiązań finansowych (kredyty, pożyczki) czy emitowanie papierów wartościowych.

Parabank a bank

Choć jak wspomniano jednoznaczne zdefiniowanie terminu parabank nastręcza wielu trudności, to różnice pomiędzy bankiem a instytucją parabankową są na tyle wyraźne, iż można je z łatwością rozgraniczyć. Niestety nie napisano żadnej ustawy, która pozwoliłaby na objaśnienie pojęcia parabanku, a kolejne nadane mu określenia jak instytucja parabankowa czy pozabankowa jedynie potęgują ogólną niewiedzę na ten temat. Niemniej najistotniejszym w charakterystyce strefy parabankowej jest fakt, iż działalność tworzących ją jednostek nie jest regulowana ustawą Prawo bankowe. Najogólniej parabanki można zaszufladkować jako te instytucje, które wykonują czynności podobne do banków lecz nie podlegają kontrolom i regulacjom prawnym jak te drugie. Nie są zatem klasyfikowane jako banki z punktu widzenia prawa.

Działalność parabanków

Wrócimy na chwilę do zagadnienia współczesnego pieniądza. Pojawia się on wówczas, gdy bank nabywa dany majątek za swoje zobowiązania czyli pieniądze. Gromadzony jest w formie depozytów, do których prowadzenia bank posiada wszelkie zezwolenia. Parabank z kolei nie ma prawnego statusu banku. Wykonuje zaś czynności, które są analogiczne do tych, jakie oferują instytucje bankowe a wśród nich działalność depozytową jako tą podstawową. O ile ulokowane w banku środki inwestowane są w zobowiązania własne (aktywa mają charakter płynny) o tyle parabank inwestuje je często w towary takie jak np. złoto czy instrumenty finansowe. Przez utratę płynności zasobów finansowych, jednostki te mają później trudności ze zwrotem ulokowanych w nich środków przez klientów, tym samym często dochodzi do niewypłacalności a w dalszej kolejności upadłości danej instytucji.

Firmy pozabankowe

Synonimem parabanku jest instytucja parabankowa i nie należy wkładać do tego samego „worka” firm pozabankowych. Choć te ostatnie wykonują działalność podobną do banków, nie gromadzą środków finansowych w postaci lokat. Tak właśnie funkcjonują firmy pożyczkowe. Oferują kredyty pozabankowe lecz nie wymagają żadnych dodatkowych wkładów pieniężnych. Zatem nie wpisują się one w definicję parabanków. Mogą wprawdzie udzielać kredytów z zabezpieczeniem, jak choćby znana Grupa Inwestycyjna Safe House znajdująca się pod adresem https://inwestum.com.pl, lecz sam zastaw nie jest depozytem.

Jaką działalność prowadzą firmy pożyczkowe?

Instytucje pożyczkowe powstały z myślą o tych konsumentach, którzy z racji zbyt niskiej zdolności kredytowej mogą zostać wykluczeni z rynku usług finansowych. By ta grupa społeczna nie została zepchnięta na margines, firmy pozabankowe świadczą krótkoterminowe zobowiązania finansowe obarczone nieco większym ryzykiem kredytowym. Proponują one popularne chwilówki, których przeznaczeniem jest głównie realizacja bieżących wydatków. Nie są to podmioty działające w oparciu o Ustawę Prawo bankowego, lecz wpisane do Rejestru Firm Pożyczkowych i stosujące przepisy prawa Ustawy o Kredycie konsumenckim z roku 1997. Niestety z racji nieścisłości w definicji parabanku są często uważane za jednostki niepewne. Choć nie podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, wszelkie transakcje pieniężne realizują z kapitału własnego, nie zaś z lokat czy depozytów klientów.

Popularność firm pozabankowych sprawiła, że w ostatnim czasie powstało wiele nowych instytucji, które obok tradycyjnych chwilówek świadczą także pożyczki pozabankowe na raty, jak choćby te na portalu https://parabankinaraty.pl. By pozyskać groni klientów sektora bankowego, koszty obsługi ratalnych zobowiązań finansowych stały się konkurencyjne w stosunku do kredytów gotówkowych. Lista instytucji udzielających pożyczki pozabankowe dostępna jest na stronie http://finansowaparabola.pl/parabanki-lista-firm-oferujacych-pozyczki-pozabankowe.html.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~Gosia
27.01.2019 17:49

Jak dla mnie to niema wielkiej różnicy. Paranauki i banki tak samo drenują biednych ludzi.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl