TworzymyGłos Regionu

Gmina musi zadbać o pochówek zmarłego

Czwartek, 02 sierpnia 2018 o 10:49, autor: 0 1449
Gmina musi zadbać o pochówek zmarłego

Radni gminy Wijewo podjęli niecodzienną uchwałę związaną z ustaleniem sposobu sprawiania pogrzebu. Okazuje się, że każda gmina jest zobowiązana do zorganizowania pogrzebu w sytuacji, kiedy nie uczyni tego rodzina osoby zmarłej. Tak się dzieje w przypadku osób bezdomnych lub - jak to niedawno miało miejsce w powiecie leszczyńskim - kiedy zostaną znalezione ludzki szczątki podczas prac budowlanych.

Uchwała, jaką podjęli radni gminy Wijewo dotyczy takich szczegółów, jak sposób przeprowadzenia pogrzebu zgodnie z wyznaniem religijnym. Jeżeli  nie ma możliwości ustalenia, jakiego wyznania jest zmarły lub jeżeli zmarły był osobą niewierzącą, pogrzeb powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem panujących na terenie gminy zwyczajów i tradycji.

Przepisy dotyczą również wyboru zakładu pogrzebowego zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych, przygotowanie zwłok do pochówku, w tym umycie i ubranie, przechowywanie zwłok w zakładzie pogrzebowym, zakup trumny itp. 

Dlaczego radni musieli podjąć tego rodzaju uchwałę tłumaczyła Ewelina Wolniczak, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wijewie.

- Gmina jest zobowiązana do zorganizowania pogrzebu jeżeli nie zrobią tego żadne osoby krewne. Przede wszystkim chodzi tutaj o osoby bezdomne lub też - jak niedawno miało to miejsce w naszym powiecie - zostały znalezione ludzkie szczątki podczas prac budowlanych. Wtedy, po ich zbadaniu, nie udało się ich zidentyfikować, a w związku z tym nie można było wskazać osoby, która jest zobowiązana do pochówku. Wtedy właśnie wszystkie czynności związane z pogrzebem należą do obowiązków gminy.

W związku z tym, że ustawa o pomocy społecznej nie przewiduje szczegółów takiego pochówku, dlatego konieczne było przez radnych podjęcie takiej uchwały. Kierownik GOPS zapewniał również, że uchwała nie jest podejmowana z powodu śmierci osoby bezdomnej, ale właśnie po to, że gdyby doszło do takiego nieszczęśliwego zdarzenia, gmina była gotowa do podjęcia działań.

(rak0

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock