TworzymyGłos Regionu

reklama

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Księga wieczysta - co warto o niej wiedzieć?

Piątek, 29 marca 2019 o 15:14, aktualizacja Czwartek, 07 września 2023 o 22:05, autor: 0
Księga wieczysta - co warto o niej wiedzieć?

Księga wieczysta to dokument, do którego trafiają wszystkie wpisy o nowych właścicielach, prawach czy obciążeniu danego mieszkania czy domu danej nieruchomości. Do tej pory każdy, kto chciał sprawdzić stan prawny danej nieruchomości musiał zamówić księgę w sekretariacie sądu rejonowego. Tam osoby posiadające interes prawny w obecności pracownika sądu mogły przeglądać dokumenty w niej zawarte. Dzisiaj dostęp do ksiąg wieczystych jest ogólnodostępny. Do rejestru danego budynku możemy zajrzeć bez wychodzenia z domu z pomocą Internetu.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to dokument, który przypisany jest indywidualnie do konkretnej nieruchomości. Znajdują się w niej istotne informacje, które dla właściciela i potencjalnego nabywcy mogą mieć bardzo duże znaczenie. Mowa tu o różnego rodzaju obciążeniach nałożonych na daną nieruchomość, z którymi warto się zapoznać jeśli planujemy zawrzeć umowę przedwstępną, a w dalszej kolejności właściwą umowę kupna. Dzięki temu możemy mieć pewność, że planowana transakcja będzie bezpieczna. Jeśli nie sprawdzimy zawartości księgi wieczystej szybko może się okazać, że np. potencjalny sąsiad ma służebność przechodu przez działkę, co oznacza że będzie mógł przejść nasz teren, aby dostać się do swojej posiadłości. Więcej informacji na temat ksiąg wieczystych i ich zawartości przeczytamy na platformie edukacyjnej Kapitalni https://kapitalni.org/pl/artykuly/czym-jest-elektroniczna-ksiega-wieczysta-online-i-jak-ja-czytac,73,373.

Budowa księgi wieczystej?

Każda księga wieczysta składa się z 4 działów, które podzielone są na rubryki i numerowane pola. Dział I składa się z dwóch części. W pierwszej z nich znajdują się dane adresowe i geodezyjne, które pozwalają na dokładne oznaczenie nieruchomości. Są to takie informacje jak: adres, powierzchnia czy liczba kondygnacji. W drugim z kolei poznamy prawa które przysługują właścicielowi nieruchomości lub osobie, która posiada prawo wieczystego użytkowania. W dziale drugim znajdują się informacje o właścicielu lub wieczystym użytkowniku danej nieruchomości. Jeśli mieszkanie lub dom ma kilku właścicieli, w tej części znajdziemy informacje o tym, jaka część przypada każdemu z nich. Dział III to wpisy, które określają obciążenia związane z nieruchomością poza hipoteką. Jest to szczególnie ważny dział, z którym powinni zapoznać się nabywcy nieruchomości. Znajdą w nim informacje o ewentualnej egzekucji z nieruchomości. I ostatni Dział IV to miejsce, gdzie znajdują się informacje dotyczące hipotek obciążających daną nieruchomość, które również warto sprawdzić.

Elektroniczna księga wieczysta

Postęp technologiczny i wzrost obrotu nieruchomościami spowodował, że księgi wieczyste zyskały również formę cyfrową. Księgi wieczyste w formie elektronicznej pozwalają na praktyczny i użyteczny rejestr informacji. Aby zapoznać się z informacjami, które zawierają wystarczy się zalogować na stronę https://ekw.ms.gov.pl/. Aby zalogować się i poznać stan prawny danej nieruchomości musimy posiadać numer księgi wieczystej danej nieruchomości. Figuruje on w umowie i akcie notarialnym. Numer księgi wieczystej składa się z kodu, który tworzą  litery i cyfry, dzięki czemu możliwe jest oznaczenie konkretnego wydziału ksiąg wieczystych sądu, który ją założył. Osoba, które nie posiada numeru księgi wieczystej danego budynku, powinna skontaktować się w wydziałem ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość.  

Co oznacza numeracja księgi wieczystej?

Przykładowy numer księgi wieczystej to WA3R/00585692/2

Każda nieruchomość posiada indywidualny numer księgi wieczystej, który składa się z trzech odrębnych części. Pierwsza część numeru składa się z czterech znaków - litery, litery, cyfry i litery, które tworzą skrót dla wydziału Sądu Rejonowego, pod który wpisana jest dana nieruchomość. Środek numeru to osiem cyfr, które tworzą indywidualny numer nadany przez sąd. Papierowe księgi wieczyste po migracji do elektronicznej formy zyskały dodatkowo dwa zera na przodzie. Ostatnią częścią numeru księgi wieczystej jest numer kontrolny, który jest przyznawany w sposób losowy.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl