TworzymyGłos Regionu

„Myśmy to wszystko na gospodarstwie mieli”. Zlot starych ciągników w Wilkowicach

Poniedziałek, 20 sierpnia 2018 o 15:13, aktualizacja Piątek, 16 listopada 2018 o 14:49, autor: 0 2053
„Myśmy to wszystko na gospodarstwie mieli”. Zlot starych ciągników w Wilkowicach

W miniony weekend Wilkowice przerodziły się w ciągnikową stolicę Polski. Wszystko za sprawą XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelaczka. Przed dwa dni festiwal odwiedziło tysiące osób, które często przypominały sobie swoje lata dziecięce.

Piękna pogoda, piękne maszyny, wspaniałe historie wystawców i tysiące zwiedzających. Tak w najkrótszych słowach można opisać XVII Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelaczka, który w miniony weekend odbył się w Wilkowicach. Na placu wystawowym zaprezentowało się ponad 300 maszyn, w tym ponad 200 ciągników, imprezie towarzyszyły konkurencje zręcznościowe, atrakcje dla dzieci i młodzieży czy barwna parada ulicami wsi. Szacuje się, że festiwal odwiedziło w tym roku prawie 22 000 zwiedzających, jednak liczba może być tylko częścią tych wszystkich osób, które zjawiły się w Wilkowicach.

- Jesteśmy tutaj pierwszy raz, razem z nami jest „weteran”, który na takich Lanz Bulldogach i Vistuli ćwiczył na PGR-ach. Teraz zabraliśmy nasze wnuki żeby ich uświadomić na jakim sprzęcie się kiedyś jeździło – mówił nam zaczepiony przez nas zwiedzający. – Pamiętam jeszcze jak mój ojciec jeździł takimi ciągnikami, jak odpalał je na korbę.

I właśnie taka podróż sentymentalna była najczęstszym zjawiskiem w trakcie festiwalu. Jak podkreślają wystawcy bardzo dużo osób wspomina, że takie sprzęty były obecne w ich dzieciństwie i czasach młodości.

- Zainteresowanie ludzi jest bardzo duże, podziwiają traktory czy pozostały sprzęt. Jest bardzo dużo zwiedzających, którzy kiedyś wszystko to widzieli w swoich domach, a teraz albo opuścili wieś, albo wieś już całkiem się zmieniła i takich sprzętów już nie ma. Przystają wtedy i mówią „Myśmy to wszystko na gospodarstwie mieli”, opowiadają historie, które im się w związku z tym przypominają – relacjonował wystawca z Wilkowic.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i relacji wideo z XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelaczka w Wilkowicach.

(olek)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Tworzymy głos regionu

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock