TworzymyGłos Regionu

Rada gminy Osieczna przeciw funduszowi sołeckiemu

Środa, 11 kwietnia 2018 o 10:52, autor: 0 944
Rada gminy Osieczna przeciw funduszowi sołeckiemu

Nie będzie funduszu sołeckiego w gminie Osieczna w przyszłym roku. Radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej podjęli uchwałę, w której nie wyrażają zgody na wydzielenie tej grupy środków w budżecie na rok 2019.

Fundusz sołecki to pewna pula pieniędzy wyodrębniona z budżetu gminy, która ma służyć na realizację przedsięwzięć poprawiających jakość życia społeczeństwa danej miejscowości wiejskiej. W wielu przypadkach środki te przeznaczone są na drobne remonty sal wiejskich, zakup nowego wyposażenia, remonty i konserwacje placów zabaw, chodników itp. Ustawodawca daje prawo każdej gminie decydować czy chce dać możliwość decydowania o części budżetu społecznością wiejskim i niemal 70 procent gmin w Polsce korzysta z tej możliwości. Aby uruchomić fundusz sołecki rada gminy lub rada miejska musi podjąć stosowną uchwałę do 31 marca roku poprzedzającego wprowadzenie funduszu sołeckiego. Rada Miejska w Osiecznej rozpatrywała tą kwestie na sesji 22 marca, ostatecznie podejmując uchwałę, która w swojej sentencji głosi „Rada Miejska w Osiecznej nie wyraża zgody na wyodrębnienie środków finansowych stanowiących fundusz sołecki w budżecie Gminy dotyczącym roku 2019”. W związku z tą decyzją choćby nowe władze wybrane w wyborach samorządowych jesienią tego roku chciały fundusz sołecki wprowadzić, to nie mają takiej możliwości. Najwcześniej tego typu rozwiązanie w gminie Osieczna będzie mogło zaistnieć w roku 2020.

(olek/foto: osieczna.pl)

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock