TworzymyGłos Regionu

Tylko 7 projektów zaakceptowano, kolejne 15 czeka na wyjaśnienia

Środa, 11 kwietnia 2018 o 14:28, aktualizacja Środa, 11 kwietnia 2018 o 14:29, autor: 1 1068
Tylko 7 projektów zaakceptowano, kolejne 15 czeka na wyjaśnienia

27 projektów zgłoszono do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Lesznie. Do podziału jest 1,2 miliona złotych, a dzisiaj poznaliśmy listę projektów, po pierwszej weryfikacji. Tylko 7 z nich jest już pewne udziału w głosowaniu, kolejnych 15 ma jeszcze szansę.

Budżet obywatelski miasta Leszna podzielony jest na dwie grupy projektów, projektu małe (do 150 tysięcy złotych) oraz duże (do 500 tysięcy złotych). W tegorocznej edycji projektu można było składać do 22 marca i w tym określonym terminie wpłynęło 27 propozycji do zrealizowania w 2018 roku. Dzisiaj ogłoszono listę przyjętych projektów po pierwszym etapie weryfikacji. Tylko 7 propozycji jest już pewnych udziału w głosowaniu i są to:

Projekty małe:

 1. Zielona klasa wraz z grami interaktywnymi.
 2. Zagospodarowanie terenu w pasie drogowym ul. 17 Pułku Ułanów w Lesznie wraz z budową miejsc postojowych, odwodnieniem i oświetleniem.
 3. POLEGIWACZ: to instalacja-mebel miejski, który pełni funkcję placu zabaw dla dzieci oraz miejsca spotkań i odpoczynku dla dorosłych.
 4. Rzeźba z okazji jubileuszu XX-lecia działalności UTW Leszno

Projekty duże:

 1. Budowa ciągu komunikacyjnego wraz z miejscami postojowymi w pasie drogowym ul. Barbary Jeziorkowskiej.
 2. Maszt z flagą Polski - Pomnik w formie 30 metrowego masztu flagowego.
 3. Kompleks boisk Leszczynko – Zaborowo

Komisja weryfikacyjna odrzuciła również definitywnie pięć projektów, które nie spełniały wymagań formalnych dotyczących wniosków składanych w Budżecie Obywatelskim miasta Leszna. Głównymi zarzutami był brak odpowiedniej liczby podpisów lub źle dobrane miejsce realizacji zdania. Wykluczone zostały tylko projekty małe:

 1. 1 – Park Jonstona – wykonanie dodatkowych i koniecznych urządzeń umożliwiających bezpieczne korzystanie z obiektu osobom z dziećmi w różnym wieku. Cz. 2 – Wieża Ciśnień, ul. Poniatowskiego – przystosowanie na 100-lecie Niepodległości, jako miejska promującego historię Leszna.
 2. Budowa chodnika wraz z przejściem dla pieszych
 3. Hot Spot na polanie „Trzech dębów”. Oświetlenie drogi prowadzącej z miasta do „Karczmy Borowej”. Oznaczenie trasy Parkrun Leszno.
 4. „Grupa Wsparcia”
 5. Rekonstrukcja pomnika poświęconego żołnierzom 55. Poznańskiego pułku piechoty poległym w wojnie polsko–bolszewickiej 1919–1920 roku.

Pozostałe 15 zgłoszonych projektów ma jeszcze szanse znaleźć się w grupie projektów, które powalczą o głosy mieszkańców Leszna, o ile pełnomocnik wskazany w zgłoszeniu złoży stosowne wyjaśnianie do 16 kwietnia. Po tym czasie komisja znów dokona oceny projektów, a ostateczną listę poznamy 25 kwietnia, rozpoczynając w tym samym dniu głosowanie, które potrwa do 10 maja. Ostateczne ogłoszenie wyników nastąpi 20 czerwca. Przypomnijmy projekty zgłaszane ubiegają się o 1,2 miliona złotych, które podzielono na dwie grupy, pierwszą dedykowaną dla projektów małych (700 tysięcy złotych na realizację) oraz dużych (500 tysięcy złotych na realizację). Zrealizowane zostaną te projekty, które zdobędą największą liczbę głosów i wystarczy puli pieniędzy na ich wykonanie. Szczegóły dostępne na stronie internetowej leszczyńskiego budżetu obywatelskiego.

(olek/foto: Leszno.pl)

REKLAMA

Komentarze (1)

avatar

avatar
~xyz
11.04.2018 15:08

Jak na tak dużą ilość mieszkańców liczka projektów jest znikoma. Dobrze ze jest wprowadzony podział projektów. Dziwi mnie tylko potrzeba stawiania pomników/rzeźb ...

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock