TworzymyGłos Regionu

Uczniowie z Niemiec w Rydzynie

Środa, 17 kwietnia 2019 o 10:40, autor: 0 1090
Uczniowie z Niemiec w Rydzynie

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rydzynie gościł na praktykach uczniów z partnerskiej szkoły z Niemiec. SOSW Rydzyna oraz partnerska placówka z Niemiec – Gemeinnuetziger Berufsbildungsverein Guben e.V. realizują międzynarodowy projekt „Samodzielnie, świadomie, mobilnie – uczniowie poszerzają swoje kompetencje zawodowe poprzez udział w zagranicznych praktykach”. Projekt jest finansowany z Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Szprewa – Nysa - Bóbr dla Programu Współpracy Interreg VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.  

Projekt polega na zorganizowaniu dla uczniów dwutygodniowych zagranicznych praktyk zawodowych. Dla uczniów z Niemiec zaplanowano praktyki w firmach zewnętrznych w zakresie doskonalenia kwalifikacji w wybranych zawodach, natomiast dla uczniów z Polski praktyki odbędą się w szkolnych warsztatach i mają na celu pomoc w wyborze przyszłego zawodu. Po zakończeniu praktyk wszyscy uczestnicy dostaną Europejski Paszport Mobilności, który będą mogli dołączyć do swoich przyszłych dokumentów aplikacyjnych.

Projekt potrwa do listopada 2019 roku. W kwietniu sześcioro uczniów szkoły zawodowej GBV Guben / Cottbus odbywa praktyki w firmach z Leszna i powiatu leszczyńskiego. Dwie dziewczyny, Maria i Laura, zbierają nowe doświadczenia zawodowe w Zamku SIMP w Rydzynie, Czterech chłopaków, Florian, Felix, Willi i Dustin pogłębiają swoje zawodowe umiejętności w spółce Astromet w Lesznie, która zajmuje się przetwarzaniem i obróbką metali. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwa Ralf Gőbel – koordynator projektu ze strony GBV.

Poza praktykami zawodowymi uczniowie i nauczyciele SOSW zaplanowali dla gości z Niemiec różne aktywności. Program jest urozmaicony i sprzyja integracji, m.in. rajd rowerowy po okolicy, bowling, trampoliny w Euro-Jump, a także gry planszowe, logiczne i sprawnościowe, a także sesja fotograficzna, wycieczka do Zielonej Góry i ognisko. Codziennie uczniowie poszerzali kompetencje językowe, umiejętności nawiązywania i utrzymywania kontaktów oraz kompetencje społeczne.

 

Źródło: Powiat Leszczyński

 

 

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock