TworzymyGłos Regionu

Wycieczki kształcą

Czwartek, 10 maja 2018 o 09:32, aktualizacja Poniedziałek, 21 maja 2018 o 14:45, autor: 0 1762
Wycieczki kształcą

Uczniowie klasy III A i III B ze Szkoły Podstawowej w Wijewie odbyli wycieczkę do Rakoniewic i Wolsztyna, gdzie mieli okazję do spotkania z historią swojego regionu w sposób zdecydowanie bardziej namacalny niż w szkolnej ławce. Dzieciom udało się znaleźć nawet stary sztandar OSP Brenno

W Rakoniewicach mieści się Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa- oddział zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Muzeum znajduje się  w dawnym zborze ewangelickim. Jest w nim około 4 tysiące eksponatów, dokumentujących tradycje i historię straży w Wielkopolsce. Dzieci obejrzały sikawki konne, hełmy, motopompy, samochody bojowe oraz sztandary. W zbiorach znajduje się również sztandar jednostki z naszej gminy- z Brenna. Atrakcją była możliwość zjazdu po rurze czyli po słupie ześlizgu w strażnicy, który umożliwia strażakom szybki wyjazd do akcji ratowniczej. Po zakupie pamiątek udaliśmy się na rynek, gdzie znajduje się charakterystyczna fontanna, a zarazem pomnik strażaków. Pomnikowi strażacy na fontannie trzymają w rękach sikawki, z których tryska woda.

Wracając zatrzymaliśmy się we Wolsztynie i zwiedziliśmy parowozownię. Parowozownia Wolsztyn jest nadal czynną lokomotywownią, z której codziennie wyjeżdżają parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich. Jest to miejsce, gdzie można obejrzeć  maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. W parowozowni było wielu zwiedzających, gdyż  właśnie rozpoczynały się Dni Wolsztyna. Dzieci mogły wejść do lokomotywy oraz dawnych wagonów. Każdy sam się przekonał, że lokomotywa jest „ciężka, ogromna i pot z niej spływa- tłusta oliwa”.

Podczas wycieczek szkolnych stosowana jest zasada poglądowości poprzez bezpośrednią obserwację zjawisk i faktów, zetknięcie się uczniów z ludźmi w faktycznych środowiskach ich pracy czy  życia. Wycieczka to doskonała okazja do przedstawienia uroków wielu dziedzin nauki. Łączymy tu teorię z praktyką. Warto jeździć na wycieczki szkolne! Już wkrótce wybieramy się do Wrocławia.

Barbara Czaińska

Małgorzata Zielnica

 

 

REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock