TworzymyGłos Regionu

500 lat historii zamknięte w jednej wystawie

Środa, 11 kwietnia 2018 o 11:29, aktualizacja Wtorek, 17 kwietnia 2018 o 16:00, autor: 0
500 lat historii zamknięte w jednej wystawie

W niedzielę, 8 kwietnia, na Zamku SIMP w Rydzynie otwarto wyjątkową wystawę „Rydzyna i Zamek XV-XX w.”, która prezentuje potężny kawałek historii miejscowości, zamku i okolicy. W uroczystym otwarciu udział wzięli między innymi starosta powiatu leszczyńskiego i miejski konserwator zabytków.

Zamek SIMP w Rydzynie jako największy zamek w Wielkopolsce zdecydowanie stara się organizować równie poważne co swój rozmiar wydarzenia. Na pewno do takich można zaliczyć otwarcie wystawy „Rydzyna i Zamek XV-XX w.”, która prezentuje ciekawe zbiory opisujące historie regionu. Na wystawie znajdziemy chociażby zaprezentowane wykopaliska archeologiczne z terenu zamku, a także monety i inne przedmioty wykopane z terenu rynku w Rydzynie, jak również militaria po bitwie pod Poniecem czy ciekawe dokumenty książąt Sułkowskich. Mieszkańców Rydzyny szczególnie natomiast mogą zainteresować archiwa z Gimnazjum im. Książąt Sułkowskich z lat 20-lecia międzywojennego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał starosta powiatu leszczyńskiego Jarosław Wawrzyniak, burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Kornel Malcherek oraz prezes SIMP Piotr Janicki. Ważnym momentem niedzielnego otwarcia było słowo wstępne, które wygłosił rydzynianin, Maciej Urban, piastujący aktualnie stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lesznie, a którego pasja do historii wykuwała się w okolicach zamku i mieście. Wystawa otwarta jest do 27 kwietnia w Sali Posągowej w Zamku SIMP w Rydzynie.

(olek/ foto: powiat-leszczynski.pl)

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock