TworzymyGłos Regionu

Jubileusz tych, którzy rozkochali się w śpiewie

Poniedziałek, 10 września 2018 o 14:10, aktualizacja Poniedziałek, 10 września 2018 o 15:22, autor: 0
Jubileusz tych, którzy rozkochali się w śpiewie

Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, na pewno natomiast potrafi wywoływać wielkie emocje, czego świadkami moglibyśmy być w sobotę w Wijewie. Chociaż tym razem prócz dźwięków pięknych melodii wiele wzruszeń dostarczyło samo świętowanie jubileuszu 90-lecia Chóru Hejnał z Wijewa.

Kiedy 10 lat wcześniej odradzała się Polska, mieszkańcy Wijewa musieli jeszcze zawalczyć o swoje i wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim. Gdy w końcu sytuacja na pograniczu polsko-niemieckim się uspokoiła można było zająć się tworzeniem między innymi zespołów muzycznych. I już w 1928 roku powstała grupa śpiewacza Hejnał, która działa do dziś, a w sobotę obchodziła jubileusz swojego 90-lecia. W uroczystości udział wzięli chórzyści i mieszkańcy gminy Wijewo, ale także wszyscy dyrygenci pracujący ze śpiewakami od zakończenia II Wojny Światowej: Karol Muszkieta, Adam Krenc i Krystyna Ober-Szulęcka. Chórzystom miło było gościć także dawnego sekretarza chóru pana Jerzego Stępczaka, a także przedstawicieli władz samorządowych: Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofie Szalczyk, wójta Mieczysława Drożdżyńskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Kasperczaka oraz radnych gminnych i powiatowych.

Pierwszym akcentem sobotniego jubileuszu była wystawa dorobku chóru, który w czasie 90 lat istnienia zgromadził wiele pucharów, statuetek czy nagród, ale także niezapomnianych wspomnień, zaklętych w zdjęcia i zaprezentowanych we wspólnej wystawie pod nazwą „Zatrzymać czas”. Pomimo szacownego wieku chór pokazał, że idzie z duchem czasu, czego wyrazem był film „O takich, co od 90-ciu lat śpiewają”. Jak się okazało był to strzał w przysłowiową dziesiątkę, bo zgromadzeni goście byli pod wrażeniem. Jednak największe wrażenie robiła oczywiście muzyka, zarówno ta w wykonaniu chórzystów jak i kwartetu smyczkowego Filharmonii Gorzowskiej „Brillant”. Oczywiście w trakcie tak zacnych urodzin nie zabrakło życzeń i prezentów, ale także ważnych nagród. Człowiekiem Kultury w gminie Wijewo w 2018 roku uznano Józefa Wojciecha, prezesa Chóru „Hejnał”. Gratulujemy tylu lat radości z muzyki i życzymy nie stu, a jeszcze stu lat występów na scenach i miłości do śpiewu.

(olek/foto: GOK Wijewo/ Dominika Miś)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock