TworzymyGłos Regionu

Leszno Barok Plus Festiwal [ZAPOWIEDŹ]

Środa, 25 sierpnia 2021 o 12:36, aktualizacja Środa, 25 sierpnia 2021 o 15:54, autor: 0
Leszno Barok Plus Festiwal [ZAPOWIEDŹ]

Już 28 sierpnia o godz. 19:00 w Teatrze Miejskim w Lesznie rozpocznie się "Leszno Barok Plus Festiwal".

Tegoroczna, pierwsza po pandemii, odsłona Leszno Barok Plus Festiwal ma skromniejszy charakter od edycji wcześniejszych. Zadecydowały o tym finanse i wciąż jeszcze obowiązujące ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną.

Staraliśmy się jednak, aby te dwa dni, do których zmuszeni byliśmy skrócić nasz Leszno Barok Plus 2021, dostarczyły Państwu niezapomnianych muzycznych wrażeń. Gorąco zapraszamy!

W programie I koncertu:

J.S.Bach - Sonata C-dur BWV 1037 (wersja na ork. smyczkową) 12’

I.J.Paderewski - Suita G-dur na smyczki 13’

W. Kilar - Orawa 9’

H.M.Górecki - 3 utwory w dawnym stylu 9’

S.Prokofiew - Romeo i Julia – Suita na smyczki 17’

Montecchi i Capuleti Maski Romeo at the Tomb of Juliet Śmierć Tybalta

ORKIESTRA KAMERALNA FILHARMONII NARODOWEJ to zespół nawiązujący do wieloletniej i bogatej tradycji uprawiania kameralistyki przez artystów wywodzących się z Filharmonii Warszawskiej. Pierwsze zespoły kameralne powstawały tu już na początku ubiegłego stulecia. W latach 60. i 70. na estradach całego świata odnosił sukcesy zespół Kameralistów Filharmonii Narodowej kierowany przez Karola Teutscha.

Lata 90. to okres działalności zespołu smyczkowego, który koncertował z wybitnymi solistami (Konstanty A. Kulka, Nigel Kennedy), dokonując nagrań płytowych i telewizyjnych.

Z okazji 100-lecia Filharmonii w Warszawie, reaktywowano zespół pod nazwą Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Pierwszy koncert miał miejsce 10 lutego 2002 r. Zespół utworzyli czołowi instrumentaliści Filharmonii Narodowej, wśród nich członkowie byłego zespołu Karola Teutscha. Kierownikiem artystycznym zespołu został Jan Lewtak – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Brzewskiego i Mirosława Ławrynowicza, laureat konkursów skrzypcowych i nagrody Komitetu ds. Radia i Telewizji, artysta o bogatym dorobku solowym i kameralnym.

Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej występowali m.in.: Salvatore Accardo, Hrachya Avanesyan, Boris Berezovsky, Jean Louis Capezzali, Łukasz Długosz, Marek Drewnowski, Urszula Dudziak, Chiara Enderle, Lorenzo Gatto, Evelyn Glennie, Ilya Gringolts, Philippe Giusiano, Yossif Ivanov, Andrzej Jagodziński, Jakub Jakowicz, Krzysztof Jakowicz, Isabelle van Keulen, Konstanty Andrzej Kulka, Roby Lacatos, Dmitri Makhtin, Adam Makowicz, Ewa Małas-Godlewska, Shlomo Mintz, Grzegorz Nowak, Artur Pachlewski, Mariusz Patyra, Baiba Skride, Anna Maria Staśkiewicz, Małgorzata Walewska, Agata Szymczewska.

W 2003 roku zespół nagrał płytę z Czterema porami roku Vivaldiego. Partię solową wykonał Jan Lewtak, orkiestrę zaś prowadził Antoni Wit. W 2008 roku ukazała się płyta wydana przez firmę Lipinski Sound zawierająca Cztery pory roku Vivaldiego, którą zespół pod kierownictwem Jana Lewtaka nagrał z Mariuszem Patyrą w partii solowej. W tym samym roku Orkiestra pod dyrekcją Antoniego Wita nagrała dla firmy Naxos płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę smyczkową.

W lutym 2009 roku, w 100. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz zespół wystąpił w Filharmonii Narodowej z monograficznym programem zawierającym dzieła tej wybitnej kompozytorki i dokonał prawykonania odnalezionych dwóch jej utworów: Sinfonietty z 1929 roku oraz Symfonii z 1946 roku. Dzieła te znalazły się na płycie poświęconej twórczości Bacewicz na orkiestrę smyczkową nagranej przez Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej dla Sony Music. W grudniu 2011 roku odbył się koncert uświetniający jubileusz 10-lecia istnienia Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, który został zarejestrowany i wydany na płycie (Filharmonia Narodowa / CD Accord). Nagranie to otrzymało nominację do nagrody Fryderyk 2013.

W lutym 2013 roku płyta z dziełami Krzysztofa Pendereckiego wydana przez Naxos uhonorowana została nagrodą Grammy. Nagrodzony album zawiera utwór Fonogrammi w wykonaniu zespołu pod dyrekcją Antoniego Wita.

W 2016 roku zespół wystąpił w Tokyo Opera City Concert Hall w Japonii, a w czerwcu 2019 w Seoul Arts Center w Korei Płd.

W programie II koncertu:

J. S. Bach - Sinfonia z II Partity c-moll BWV 826
Józef Elsner - Polonez E-dur na temat uwertury do opery Lodoiska Rudolpha Kreutzera
Vasily Karaulov - Wariacje na temat rosyjskiej pieśni
Jan Ladislav Dussek - Wariacje na temat pieśni Sherperds, I have lost my love
Karol Kurpiński - Kurpiński - Polonez na temat Rule britannia i God save the King
Franciszek Lessel - Fantazja C-dur op.8
Fryderyk Chopin - Ballada As-dur op. 47

Julian Fontana - Fantazja na motywach z opery LunatyczkaBelliniego op. 14
Franz Schubert / Ferenc Liszt - Die Doppelganger Die Junge Nonne Die Stadt c-moll Der Wanderer
Fryderyk Chopin - Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Vincenzo Bellini / Fryderyk Chopin - aria Casta diva
Józef Nowakowski - Fantaisie brillante na motywach opery Linda di Chamounix Donizettiego op. 35

 

Tomasz Ritter – pianista / fortepianista / klawesynista

Interpid adventurer” – „Nieustraszony poszukiwacz przygód”. Taki przydomek zyskał Tomasz Ritter w magazynie „International Piano” po jego recitalu w Berlinie wiosną 2019 roku. Odkąd w wieku dziesięciu lat zasiadł w Pradze za fortepianem z czasów Mozarta, jego zainteresowania muzyczne – obok fortepianu współczesnego – rozszerzyły się na muzykę dawną oraz dawne instrumentarium: fortepiany historyczne, klawikordy, klawesyny.

We wrześniu 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.
„Jego interpretacja jest wyjątkowa, niepowtarzalna” – pisał po konkursie jeden z recenzentów.

Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in.:

  • IX Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2011, I nagroda i Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej).,
  • VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodych Muzyków w Enschede (2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy).

W  roku 2017 otrzymał I nagrodę w kategorii klawesynu na konkursie Bachowskim w Koroliow (Rosja). W roku 2018 był nominowany do „Paszportów Polityki” w kategorii „Muzyka Poważna, a w roku następnym - do nagrody “Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii “Odkrycie roku”.

Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie w Szkole Muzycznej im. K. Lipińskiego u Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie. W tamtym czasie wielkie znaczenie miały dla niego spotkania z Wiktorem Mierżanowem i Tatianą Szebanową. Równolegle zdobywał  doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Urszuli Bartkiewicz (klawesyn), Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Steiera i Tobiasa Kocha (fortepiano) m.in. w ramach Dni Muzyki Dawnej w Esterháza na Węgrzech, w Royaumont we Francji i w polskich Radziejowicach.

Jego zainteresowania zaprowadziły go na studia na Wydziale Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego w Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, które w 2019 roku ukończył z wyróżnieniem. Studiował pod kierunkiem Alexeia Lubimova (fortepian i fortepian historyczny), Marii Uspienskiej i Alekseja Szewczenki (klawesyn). Obecnie odbywa studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u Huberta Rutkowskiego (fortepian, fortepian historyczny) oraz Menno van Delfta (klawesyn).

Brał udział w wielu festiwalach muzycznych: Chopin i jego Europa w Warszawie, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Rubinstein Piano Festival w Łodzi, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Festiwal Braci Wieniawskich w Lublinie, Hudebni Festival Ludwiga van Beethovena w Teplicach (Czechy), Nohant Festival Chopin (Francja), Pianotune Festival w Hasselt i Maasmechelen (Belgia), Dekabrskije wieczera w Moskwie, Chopin-Festival Hamburg. Grał m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Orkiestrą XVIII wieku, Orkiestrą Historyczną, Bach Collegium Japan pod batutą Łukasza Borowicza, Iana Hobsona, Jerzego Maksymiuka, Grzegorza Nowaka, Dirka Vermeulena, Maasaki Suzuki.

Bilety w cenie 15 zł dostępne w sprzedaży on-line na stronie internetowej www.teatrmiejskileszno.pl 

Dodatkowych informacji udzielamy pod numerem telefonu: 790 466 699

Leszno - Rozwiń Skrzydła.

Tekst/foto: leszno.pl

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock