TworzymyGłos Regionu

Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku

Środa, 01 grudnia 2021 o 17:38, aktualizacja Czwartek, 02 grudnia 2021 o 14:20, autor: 0
Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku

Muzeum Okręgowe w Lesznie serdecznie zaprasza na otwarcie nowej wystawy stałej pn."Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku”.  

Wystawa czynna, od 8 grudnia 2021 roku, w budynku dawnej synagogi przy ul. Gabriela Narutowicza 31 w godzinach:
wtorek- piątek od 10.00 do 18.00
sobota od 10.00 do 15.00
niedziela od 10.00 do 18.00

Na czym polega wyjątkowość wystawy?

"Wystawa "Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku", to ekspozycja stała, poświęcona dziejom miasta, jego właścicielom i mieszkańcom.Utworzone w połowie XVI stulecia miasto od samych początków swego istnienia otwarte było na przybyszów z różnych stron Europy, różnego wyznania oraz różnego statusu majątkowego. Tu spotykały się ze sobą świat katolicki z protestanckim, chrześcijanie z Żydami, mieszczanie ze szlachtą i chłopami. Miasto było tyglem w którym mieszały się kultury, języki, obyczaje. To pokojowe współistnienie przyczyniło się do powstania i przetrwania miasta w którym dzisiaj żyjemy. Na wystawie połączonych zostanie kilka narracji: polska, czeska, śląska, niemiecka, żydowska i szerzej europejska (w Lesznie osiedlali się także Szkoci, Węgrzy, Włosi),  katolicka i protestancka, magnacka i mieszczańska. Zaprezentowane zbiory podkreślą bogactwo i wielokulturowość dawnego Leszna, ukazując jego rozwój i znaczenie w perspektywie losów całej Rzeczypospolitej."

Więcej informacji o wystawie znajdą Państwo TUTAJ.

(Muzeum Okręgowe w Lesznie)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock