TworzymyGłos Regionu

Nowa wystawa - Historia Polski według komiksu

Wtorek, 14 czerwca 2022 o 13:41, autor: 0
Nowa wystawa - Historia Polski według komiksu

Muzeum Okręgowe w Lesznie zaprasza do zapoznania się z nową wystawą czasową pt. "Historia Polski według komiksu". Wystawa dostępna jest od 14 czerwca do 28 sierpnia w budynku dawnej synagogi, przy ul. G. Narutowicza 31 w Lesznie.

Tytuł: Historia Polski według komiksu
Twórca: Wojciech Łowicki, wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem”
Kurator z ramienia MOL: Jakub Piwoński
Miejsce ekspozycji: Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. G. Narutowicza 31, dawna synagoga
Czas trwania: od 14 czerwca 2022 do 28 sierpnia 2022

Opis:

Wystawa składająca się z kilkudziesięciu bogato ilustrowanych plansz, ukazuje najciekawsze przykłady komiksów, opowiadających o ważnych wydarzeń historii Polski. Jej autorem jest Wojciech Łowicki, kolekcjoner i znawca sztuki komiksu. Wystawa jest częścią cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” cieszącego się zainteresowaniem muzeów w całej Polsce.


„Historia Polski według komiksu” to ekspozycja zbudowana z fragmentów komiksów cenionych polskich twórców tej sztuki, w tym m.in. Janusza Christy, Henryka Jerzego Chmielewskiego, Grzegorza Rosińskiego, Marka Szyszko, Barbary Siedler, Krzysztofa Gawronkiewicza, Jerzego Wróblewskiego, Bogusława Polcha i wielu innych.
Wystawa ilustruje najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego kraju od średniowiecza, przez mity i legendy, aż po współczesność. Komiks pełni tu rolę wehikułu czasu, który przenosi nas do takich momentów historycznych jak bitwa pod Grunwaldem, wybór Karola Wojtyły na papieża, II wojny światowej, a także okresu PRL.


Uzupełnieniem wystawy są oryginalne egzemplarze komiksów historycznych. Wśród nich między innymi: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”, „Katyń. Zbrodnia na nieludzkiej ziemi”, „1956: Poznański Czerwiec”, „Solidarność – nadzieja zwykłych ludzi”.


Problematyka i adresaci:


Założeniem wystawy „Historia Polski według komiksu” jest przytoczenie historycznych faktów. Ale nie tylko, bo jest ona także opowieścią o tym, jak kultura popularna może być wykorzystywana do edukacji.


Narzędziem narracji jest tu komiks, obok filmu jedna z popularniejszych sztuk na świecie. Opiera się ona na twórczym łączeniu obrazu i treści, zazwyczaj zamkniętej w charakterystycznych dymkach (tworzeniem komiksów zajmują się zatem tak rysownicy, jak i scenarzyści). Przez wiele lat komiks nie cieszył się uznaniem krytyki, nie był nawet traktowany jako sztuka. Twórcy komiksu doskonale jednak zdawali sobie sprawę z potężnej siły odziaływania tego medium. Komiks z czasem zaczął podejmować co raz trudniejsze i społecznie ważne tematy, odrywając się tym samym od swych humorystycznych korzeni (z angielskiego „comic strip” to po prostu „komiczny pasek”).


Zaprezentowane na wystawie komiksy mają zachęcać do poznawania czasów dawnych, ale inaczej niż robi do szkolny podręcznik czy encyklopedia. Wystawa ma za zadanie nie nudzić, a rozpalać wyobraźnię i zaciekawiać, do dalszej przygody z nauką. Bo łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. Jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest za pomocą medium, które umiejętnie łączy w sobie tekst i obraz, prezentując historię w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia. Wystawa ma więc pokazać w jaki sposób kultura popularna może w sposób interesujący opowiadać o ważnych wydarzeniach historycznych, bazując przy tym na uniwersalnej regule nauki poprzez zabawę.


Ekspozycja skierowana jest do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie jej można potraktować jak kolorową lekcję historii, odbywającą się w beztroskim, letnim czasie. Zapraszamy zorganizowane grupy z całej Polski, ale nie tylko. Nie zapominamy bowiem o miłośnikach komiksu, pokoleniu dorastającym w latach 70. 80. i 90. XX wieku, dla których komiks był oknem na świat, powiewem Zachodu, sztuką uczącą wrażliwości estetycznej i dającą wiele radości. Na wystawie znajdują się przykłady najlepszych osiągnięć tej dziedziny sztuki od dzieł najstarszych do tych powstałych współcześnie. Dla wielu jej zwiedzanie może mieć charakter sentymentalny.

Autor wystawy, Wojciech Łowicki, o swojej wystawie:


„Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w spisane później wierzenia. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii („Solidarności”) i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych. Wydarzenia, które chcemy przywołać za pomocą kadrów komiksu będą także prezentować i tę martyrologiczną część dziejów naszego kraju. Te sytuacje i działania oraz niejednokrotnie bohaterskie i patriotyczne czyny stały się zarzewiem wolności, którą możemy się cieszyć dzisiaj.”

Twórcy:

Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, absolwent muzealnictwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Znawca, marszand i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. Dyrektor toruńskiego Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt (a także jego pomysłodawca). Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Wieloletni popularyzator polskiego komiksu, prezentujący go w tak różnych wystawach jak: „Propaganda PRL w komiksie”, „Religia według komiksu”, „Fantastyka w komiksie, komiks w fantastyce” oraz wiele, wiele innych. Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Kuratorem wystawy z ramienia Muzeum Okręgowego w Lesznie jest Jakub Piwoński absolwent kulturoznawstwa o specjalności kultura popularna w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. W Muzeum na co dzień zajmuje się promocją, komunikacją medialną i organizacją imprez. Ponadto, dziennikarz filmowy od lat związany z portalem film.org.pl. W obszarze jego zainteresowań jest także edukacja – prowadzi lekcje i warsztaty dotyczące początków kinematografii oraz sztuki komiksu. Kurator wystaw: „Historia komiksu”, „Polski plakat filmowy”, „Żużel. 80 lat wrażeń”, „Zapach kobiety. W ujęciu Bogdana Marciniaka”.

Miejsce i czas trwania:

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w terminie od 14 czerwca do 28 sierpnia 2022 roku. Ekspozycja została podzielona na dwie części – zewnętrzną i wewnętrzną. Właściwa, główna część wystawy znajduje się w budynku dawnej synagogi, przy ulicy Gabriela Narutowicza 31, w sali wystaw czasowych. Natomiast jej suplement, czyli kilka dodatkowych plansz opowiadających za pomocą komiksu o historycznych miastach, składa się na wystawę plenerową dostępną tuż przed wejście do budynku.

Program edukacyjny i wydarzenia towarzyszące:

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny uwzględniający lekcje muzealne opowiadające o historii komiksu (45 minut) i warsztaty tworzenia komiksu (1h i 20 minut). Są one realizowane dla grup zorganizowanych.
Poznając historię komiksu, dzieci dowiadują się, że jego korzenie sięgają bardzo dawnych czasów. Gdy już zrozumiałe będzie na czym polega wyjątkowość tej popularnej sztuki, dzieci będą mogły zaprojektować swoje własne, krótkie formy komiksowe. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci powyżej 10 roku życia.
W lipcu i sierpniu zaplanowane są także wykłady otwarte dotyczące sztuki komiksu, a także spotkanie autorskie ze cenionym rysownikiem komiksu, Krzysztofem Gawronkiewiczem (autorem m.in. „Achtung Zelig”, „Mikropolis”, „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”). Spotkanie będzie połączone z zajęciami warsztatowymi. Szczegóły zostaną ujawnione już wkrótce.

Warunki udziału:

• Ceny biletów wstępu na wystawę:
- normalny - 9,00 zł
- ulgowy - 7,00 zł
- wtorki - wstęp bezpłatny
- rodzinny - 25,00 zł (do 5 osób w tym co najmniej 2 dzieci)
- karta dużej rodziny- 6,00 zł
• Ceny lekcji muzealnych:
- lekcje muzealne - uczniowie oraz dorośli 6,00 zł od osoby
- warsztaty muzealne - uczniowie oraz dorośli 9,00 zł od osoby

Kontakt:

Jakub Piwoński – kurator wystawy
promocja@muzeum.leszno.pl
65 529 61 40, w. 27 / 605 293 013
Dział Edukacji i Marketingu – rezerwacja terminów
edukacja@muzeum.leszno.pl
65 529 61 40, w. 27 / 605 293 013

(Muzeum Okręgowe w Lesznie)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock