TworzymyGłos Regionu

Praca rolnika uczy nas pokory

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018 o 10:46, aktualizacja Piątek, 07 września 2018 o 14:57, autor: 0
Praca rolnika uczy nas pokory

W niedzielę popołudnie mieszkańcy gminy Wijewo spotkali się na dożynkach gminnych. Tradycyjne święto plonów to okazja do podziękowania rolnikom za ich pracę, tym cięższą w roku tak wymagającym jak miniony.

Tegoroczne dożynki gminne odbyły się Wijewie. Zgodnie z tradycją i obyczajem święto plonów rozpoczęła dziękczynna Msza Święta, a następnie barwny korowód przejechał ulicami miejscowości, podziwiając pięknie przystrojone domostwa i gospodarstwa. Część oficjalna i późniejsza zabawa odbyła się przy Gminnym Ośrodku Kultury. Na początku głos zabrał wójt gminy Wijewo, Mieczysław Drożdżyński, który podkreślił jak ważna jest praca rolników.

- Na początku chciałbym podziękować czcigodnemu księdzu proboszczowi za uroczystą Mszę Świętą dziękczynną i piękne kazania. Jak co roku z końcem żniw uroczyście obchodzimy nasze święto chleba. Wydarzenie to jest najpiękniejszym, staropolskim obyczajem rolniczym. Jest to przede wszystkim święto rolników, ale łączy ono nas wszystkich wokół wieńców dożynkowych. Dzięki waszemu trudowi rolnicy możemy cieszyć się z chleba, który jest symbolem poświęcenia i oddania – mówił wójt. – Chciałbym podziękować rolnikom z naszej gminy, że w codziennym trudzie i pocie czoła troszczą się by żaden z owoców naszej ziemi nie został zmarnowany. Praca rolnika jest trudna i wyjątkowa, w dużej mierze zależy od zjawisk natury, na które nie mamy większego wpływu. Uczy nas pokory i składa do dziękczynienia Bogu za każdy rok.

Wójt podkreślał także, że ważnym jest byśmy pamiętali o szacunku dla chleba i dla tych, dzięki którym pojawia się on na naszych stołach. W trakcie wczorajszej uroczystości nie zabrakło oczywiście obrzędu dzielenia się chlebem. Nieco inaczej niż w innych gminach w Wijewie wygląda natomiast kwestia wieńców dożynkowych, tutaj każdy z nich jest doceniany w równym stopniu, a na niczyje barki nie zrzuca się zadania prawie niemożliwego, czyli wyboru najpiękniejszego wieńca. Zabawa na dożynkach trwała do godzin wieczornych wraz ze wspaniale pracującymi DJ-ami.

(olek/foto: portal gminy Wijewo)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock