TworzymyGłos Regionu

Prawie ćwierć tysiąca kandydatów

Środa, 26 września 2018 o 16:05, aktualizacja Środa, 26 września 2018 o 16:21, autor: 0
Prawie ćwierć tysiąca kandydatów

W poniedziałek 17 września minął termin zgłaszania kandydatów w wyborach do rad gmin. Na terenie powiatu leszczyńskiego zgłoszono do tej pory 240 osób, w siedmiu gminach, ale w kilku wciąż czekają na kandydatów.

Kto zostanie radnym w nowej pięcioletniej kadencji samorządu? Na odpowiedź na to pytanie musimy poczekać jeszcze kilka tygodni, jednak już wiadomo kto się będzie o to stanowisko ubiegał. Do wyborów zgłoszono 240 kandydatów, przedstawicieli zarówno lokalnych komitetów jak i tych startujących pod skrzydłami partii politycznych. We wszystkich gminach powiatu leszczyńskiego wybory odbywać się będą w systemie jednomandatowym, w 15 okręgach.

 Najbardziej klarowna sytuacja jest w gminie Wijewo, gdzie o mandat ubiegać się będzie 30 kandydatów z dwóch komitetów: PSL oraz KWW Dla Dobra Gminy Wijewo. W pozostałych gminach komitetów jest więcej, chociaż można zauważyć, że zazwyczaj dominują dwa największe, które zgłosiły kandydatów w większości okręgów. Jest to o tyle istotne, że kandydatów na wójta lub burmistrza mogą zgłosić tylko te komitety, które zarejestrowały kandydatów w przynajmniej połowie okręgów.

Najwięcej komitetów, bo aż 10, zgłosiło swoich kandydatów w gminie Osieczna, ale tylko dwa spośród nich mają możliwość zarejestrowania kandydata na burmistrza. Są to KWW Stanisława Glapiaka, urzędującego włodarza gminy, oraz KWW Jacka Samolaka. Pozostałe komitety zgłosiły tylko kandydata w jednym z okręgów. W okręgu nr 5,7 i 8 zgłoszono tylko jednego kandydata i komitety mają jeszcze czas na dodatkowe zgłoszenia.

Siedem komitetów ubiegać się będzie o głosy w gminie Rydzyna, ale również tutaj o stanowisko burmistrza ubiegać się będą przedstawiciele dwóch komitetów, KWW Kornela Malcherka, aktualnego burmistrza, oraz KWW Bonifacego Skrzypczaka, radnego rady miejskiej, który cztery lata temu także starał się o zwycięstwo w wyborach na burmistrza. Zajął wówczas trzecie miejsce, zdobywając 899 głosów. Pięciu kandydatów wystawi w wyborach PSL, pozostałe komitety będą walczyć o jeden mandat. Tutaj także Komisja Miejska czeka na dodatkowe zgłoszenia w okręgach nr 4, 8, 11.

Dodatkowych zgłoszeń nie będzie natomiast w gminie Krzemieniewo, gdzie swoich kandydatów zgłosiło 5 komitetów. Także w tej miejscowości tylko dwa komitety wystawią kandydatów na wójta, wiadomo już, że będzie to Marek Garbacz z KWW Marka Garbacza Krzemieniewo 2.0 oraz Radosław Sobecki z KWW Radosław Sobeckiego Nasza Gmina Nasz Dom. Oba komitety zgłosiły kandydatury 14 radnych.

Być może do pojedynku o stanowisko wójta dojdzie w gminie Lipno, gdzie cztery lata temu w wyborach wystartował tylko Jacek Karmiński. Teraz prócz komitetu aktualnego burmistrza swojego kandydata na stanowisko wójta może wystawić także KWW Łukasza Litki. Tylko te dwa komitety zarejestrowały wymaganą liczbę radnych, odpowiednio 15 i 14 kandydatów. O trzy mandaty powalczy SLD Lewica Razem, radnym spróbuje zostać także Sylwester Przydrożny z KWW Sylwestra Przydrożnego.

Największy wybór będą mieli mieszkańcy gminy Włoszakowice, gdzie wystawiono łącznie 50 kandydatów. Tutaj także cztery komitety będą mogły zgłosić swoich kandydatów na stanowisko wójta: KWW Obywatelski (15 kandydatów na radnych) aktualnego wójta Stanisława Waligóry, PSL (15 kandydatów) gdzie deklaracje startu w wyborach na wójta złożył wicestarosta powiatu Robert Kasperczak,  KWW Piotra Koisa (10 kandydatów na radnych) oraz KWW Dla Dobra Gminy (8 kandydatów). Prócz tych komitetów o dwa mandaty ubiegać się będą kandydaci KW Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna” RP.

Dwa komitety będą mogły wystawić kandydatów na wójta Święciechowy. Będzie to komitet aktualnego wójta KWW Marka Lorycha, który zgłosił także 15 kandydatów na radnych oraz KWW Aktywni z Bogną Rusiecką – Kłodnicką, który wystawił 14 kandydatów. O jeden mandat powalczy PSL i jeden KWW Trzebini. Tutaj także jest jeszcze czas na zgłoszenia ewentualnych kandydatów w okręgu nr 7, gdzie zarejestrowano tylko jednego kandydata.

(olek/foto: powiat leszczyński)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock