TworzymyGłos Regionu

Zobacz wystawę

„Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie 1977”

Czwartek, 08 września 2022 o 11:15, aktualizacja Czwartek, 08 września 2022 o 13:06, autor: 7
Zobacz wystawę

Wystawa „Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie 1977”, przygotowana została z okazji 45 rocznicy ogólnopolskich obchodów Święta Plonów. Jej organizatorzy: Archiwum Państwowe w Lesznie i Muzeum Okręgowe w Lesznie, pragną przypomnieć jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Leszna. Przywołać atmosferę związaną z dożynkami i wskazać na propagandowy wymiar działań podejmowanych przez ówczesne władze centralne i wojewódzkie.

Wystawę prezentujemy w dwóch odsłonach. Przed budynkiem muzeum przy ul. G. Narutowicza 31 (dawna synagoga) ustawiona została wystawa plenerowa. Składa się z 16 plansz ukazujących różne wydarzenia związane z przygotowaniem województwa leszczyńskiego do ludowego święta. Wśród poruszanych tematów znalazły się: czyny społeczne, dożynkowe inwestycje, wizyty przedstawicieli najwyższych władz partyjnych i państwowych oraz imprezy towarzyszące Centralnym Dożynkom.

Ekspozycja w gmachu muzeum stanowi odwołanie do centralnej imprezy dożynkowej, zorganizowanej w Lesznie 11 września 1977 roku. Prezentowane są na niej materiały archiwalne i pamiątki z Centralnych Dożynek (afisze, plakaty, sztandary, druki ulotne, publikacje, pocztówki, dokumenty, fotografie, suweniry), pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lesznie i kolekcji prywatnych. Wystawie towarzyszą wielkoformatowe wydruki i teksty informacyjne dotyczące powstania województwa leszczyńskiego, idei dożynek oraz polityki propagandowej w PRL-u.

Podczas trwania wystawy prowadzone będą lekcje muzealne poświęcone propagandzie w czasach PRL-u oraz zajęcia edukacyjne, w tym wykłady, prelekcje, oprowadzania kuratorskie. Wystawie towarzyszy publikacja poświęcona Centralnym Dożynkom w Lesznie.

Wystawa objęta została patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Leszna. Wystawa czynna jest w dniach: 13.09.2022 – 13.11.2022.

(Muzeum Okręgowe w Lesznie)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (7)

avatar

avatar
~Adaś
08.09.2022 12:03

Pamiętam ten okres ( a nie było aż tak źle) i dzisiaj z perspektywy czasu nie każdą część składową "komuny" można by określać jako penalną. A po drugie, czy aby na obecną chwilę nie wracamy do tamtych, nieakceptowalnych czasów ? Może tylko o jednym, najważniejszym - tworzenie i przestrzeganie prawa ? A w następstwie kontakty i korelacje z UE i najbliższymi granicznymi sąsiadami. Kim jesteśmy lub kim byśmy chcieli być w Europie, w warunkach jako jedyni (+ Węgry), którzy zostaliśmy wykluczenie z programu pomocowego UE (KPO) ? Młodzieży polecam, rówieśnikom zalecam.... bo mamią i urabiają nas (partie) tak samo jak w tamtych latach. Należy zobaczyć . Adaś

avatar
~Skądś to znam
08.09.2022 12:58

Propaganda sukcesu. Historia zatoczyła koło

avatar
~Ewa
08.09.2022 14:18

Pamiętam te dozynki i jak w szkołach uczono krzyczeć hasła typu naród z partia partia z narodem czy niech żyje 1 sekretarz gierek itp byłam wtedy na stadionie. Przykro ale teraz to samo wstyd mi za krótka pamięć Polaków

avatar
~KOŁO HIOSTORI +
08.09.2022 17:04

Czy nie jest wam wstyd wracać z takim tematem z czasów Gierka jak dzisiaj macie na żywo od ośmiu ostatnich lat "pisowskiego Gierka sukcesu" w osobach obecnego premiera, jego ministów, a la Sasin, Suski itd., prezydenta i ich prezesa !!!!!. Obecna propaganda to TOTALNA KLAPA GOSPODARKI ze znakiem zapytania jak to sie jeszcze skończy dla NARODU !!!!. Gierka zadłużenia to Mały Pikuś do obecnych pisowskich i kolejej za węglem !!!!!!. Zero osobistego poczucia wstydu i honoru + !.

avatar
~Paradoksalnie Cyniczne E-Go+!!!
09.09.2022 10:52

+++++++++!

avatar
~A-Obłuda
09.09.2022 15:06

Najwyraźniej mamy tu doczynienia z Totalną Obłudą, bowiem jak można wytłumaczyć wracanie do czasów Gierka w świetle Naszej - Ich Totalnej Inflacji, Totalnego zadłużenia państwa, Totalnych podwyżkach wszystkiego co jest w handlu, Totalnej drożyzny opału i brak węgla, Totalnej drożyzny energii, gazu......!!!!!. A zwykły Obywatel aby zabezpieczyć swojej rodzinie ciepło na zimę musi czekać w kolejce za węglem nawet po 5 - dni !!!!!!. Tego to nawet Komuna nie pamięta !!!!!!. I ktoś taki proponuje nam powtórkę z historii Gierka w świetle jak mamy go w pisie na wyciągnięcie ręki !!!!!!!- ?. Żenada +!!!!.

avatar
~PARANOJA+
10.09.2022 08:29

Paranoja vel Paradoks+ !!!!!, by w dobie obecnej sytuacji w Naszym Kraju - czasach Totalnej Inflacji, Totalnych podwyżek, Totalnej drożyzny i kilometrowych klejek ludzi za węglem i wszelkim opałem ( a mamy już 8 lat rządów tej władzy i XXI wiek,,,,,) adresować nam czasy Gierka!!!!!. Obecne zadłużenie tych 8 lat władzy nawet nie dorasta do kostek czasów Gierka!!!!. Jakim trzeba być człowiekiem aby tego nie widzieć i po jakiej linii politycznej ?????. Szok jakich czasów dożyliśmy !!!!!.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock