TworzymyGłos Regionu

Czy gmina powinna finansować projekt remontu drogi powiatowej, a co może mówić sołtys?

Środa, 09 maja 2018 o 14:04, aktualizacja Czwartek, 24 maja 2018 o 14:39, autor: 5
Czy gmina powinna finansować projekt remontu drogi powiatowej, a co może mówić sołtys?

Do gorącej dyskusji doszło w trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Rydzynie. Sołtys wsi Kłoda apelował do radnego Bańkowiaka, by ten z mniejsza gorliwością patrzył na sprawy Kłody, wypominając jednocześnie radnemu iż ten wstrzymał się od głosu kiedy decydowano o przyznaniu środków na wykonanie projektu remontu drogi powiatowej biegnącej przez wieś.

Punktami zapalnymi skłaniającymi sołtysa wsi Kłoda, Marcina Otto, do zwrócenia uwagi radnemu Eugeniuszowi Bańkowiakowi były sprawa przedszkola w Kłodzie oraz przekazania środków powiatowi leszczyńskiemu na projekt przebudowy drogi powiatowej biegnącej przez Kłodę.

- Chciałbym zwrócić uwagę na interpelacje, które składają niektórzy radni, czyli pan Bańkowiak, któremu nie wiem czy Kłoda się aż tak bardzo podoba. Chciałbym zauważyć panie radny, że przedszkole w Kłodzie zostaje. Prosiłbym pana radnego o zajęcie się swoją miejscowością – mówił sołtys. – Proszę nie negować co u nas jest dobre, wiem, że nie miał pan nic złego na myśli, ale wybiegł pan trochę do przodu. Projekt na remont drogi przez Kłodę to dobry projekt, jest na ten cel odłożone 30 tysięcy i jeżeli powiat, razem z gminą, wykona tą inwestycję to będzie to bardzo dobre dla Kłody i dla całej gminy. Pan się wstrzymał od głosu, szanuje to pana decyzja.

Radny Eugeniusz Bańkowiak odniósł się do zarzutów jakie w jego kierunku skierował sołtys. Wyjaśniał, że w sprawie przedszkola jego intencją było pytanie o zasadność pozostawienia placówki, przy odpowiednich argumentach za, on nie ma nic przeciwko. Jak podkreślił burmistrz nadal takich argumentów mu nie przedstawił. W sprawie finansowania projektu miał jednak odmienne zdanie.

- Drogę w Kłodzie jak najbardziej należy wyremontować, tylko uważam, że pieniądze na projekt powinien znaleźć powiat, a nie gmina Rydzyna. Powiedziałem tak dlatego, że powiat w ogóle nie planuje remontu tej drogi. Oczywiście, jeżeli ta inwestycja ma być realizowana to jestem za tym, aby przekazać pieniądze, ale projekt niech powiat zrobi sobie sam – argumentował radny.

Obecny na sesji członek zarządu powiatu leszczyńskiego, Grzegorz Brzeskot, zwrócił uwagę radnych na fakt, że posiadanie projektu na daną inwestycję jest kartą przetargową przy negocjacjach, na które drogi powiat ma przeznaczyć środki. Daje to także możliwości o ubieganie się o środki zewnętrzne, których wymogiem jest posiadanie projektu, a które czasem mają krótki czas składania ofert, jak chociażby ostatnie rozdanie środków w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Grzegorz Brzeskot zaapelował aby w takich sprawach patrzeć perspektywicznie. Kończąc wątek przeznaczenia środków na sfinansowanie projektu, skarbnik gminy Wojciech Antoniak zauważył, że przebudowa tej drogi jest ujęta w Programie Rozwojui Powiatu Leszczyńskiego na lata 2014-2020.

Zupełnie inną uwagę w związku z wystąpieniem sołtysa Kłody poruszył radny Jan Pawelski.

- Panie Przewodniczący wydaje mi się, że tutaj ktoś się troszkę pomylił, bo nie sołtys ocenia i mówi co może radny mówić i przekazywać. Radny Bańkowiak jest radnym całej gminy, a nie tylko Moraczewa. Także uważam, że to były niestosowne uwagi w stosunku do radnego.

Przewodniczący Rady Miejskiej, Roman Skiba, docenił gest obrony kolegi radnego, ale zapytał czy w takim razie ma wprowadzać cenzurę wypowiedzi. Zdaniem przewodniczący sołtys ponosi odpowiedzialność za swoje słowa i ma prawo oceniać, radnych czy władze gminy. Cała dyskusja dostępna w materiale wideo.

(olek/ wideo: koper)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

avatar

avatar
~Mieszkaniec kłody
09.05.2018 16:17

Brawo dla sołtysa... A pro po nie powinnyśmy dać zamknąć naszego przedszkola no dyrektorka ma taki zamiar zrobić od września 2019 roku chyba ma prywatne korzyści skoro nagle jej przeszkadza przedszkole w klodzie a nabór dzieci jest co roku duży więc my jako mieszkańcy i sołtys nie pozwólmy na to

avatar
~Kinga M
09.05.2018 19:45

Brawo dla Pana Sołtysa. Właściwy człowiek na właściwym miejscu ☺️

avatar
~Krystian. Mieszkaniec Leszna. Kochający Rydzyne, Kłode, i okolice.
09.05.2018 19:52

Panie Bańkowiak!!! Czytaj pan uważnie proszę. Chcesz pan argumentu? Chociaż jednego jak pan mówił, to juz za chwilę go panu przedstawię. Bulwersuje mnie tylko fakt że wkręcasz się pan projektem do zrobienia drogi. Żałosne. Aż nie wierzyłem w to co słyszę. Siedzisz pan przy tym stoliku a nie potrafisz ogarnąć projektu? Wstydź się panie Bańkowiak!!! Jednak do rzeczy bo nie będę się rozpisywać cały dzień. Otóż niech jednym z podstawowych argumentów jest dochód rodziny dużo poniżej minimalnej krajowej. Za mało.? Czy to niewystarczający argument? To wyjdź pan do ludzi, powiedz im to prosto w twarz, a proszę mi uwierzyć że już kariery pana będzie koniec. Ludzie nie proszą o wiele. Nie proszą dla siebie tylko dla najmłodszych. Dzieci są naszą przyszłością, i to w nie należy inwestować. Powiedz pan rodzinie X mieszkającej na końcu Kłody, że za rok mimo opadów deszczu, oberwania chmury, śniegu bądź gradu, będziesz musiał iść z dzieckiem do przedszkola w Rydzynie. Około godziny. Pan chodzi z prędkością 6km na godzinę. Dziecko ok 4. Wiele rodzin korzysta z pomocy opieki społecznej. Jak pan myśli dlaczego? Bo żyją w dostatku? Jak tacy rodzice zawiozą dzieci do przedszkola? Rowerem zimą, w deszczu czy podczas burzy. Jak zauważył mieszkaniec Kłody, z roku na rok frekwencję są co raz większe. Więc gdzie tu sens? Ale jeszcze jedno nie można pozostawić bez komentarza. Sołtys Kłody. Pan Marcin Oto. Ruszyłeś pan na sołtysa kłody jak na jakiegoś chłopca z podwórka. Odrobinę szacunku panie i kultury!!!. Pamiętaj panie Bańkowiak że społeczeństwo i wyborcy pana obserwują i również oceniają, postępowanie również. Zasiadasz pan na tym stanowisku właśnie dla Nas wyborców, a nie dla swojego dobra lecz NASZEGO WSPÓLNEGO. Tu podkreślam znaczenie słowa NASZEGO bo coś wydaje mi się że już zapomniał pan co to słowo znaczy. Być może nadszedł ten czas panie Bańkowiak by pożegnać się ze stanowiskiem. Dać wreszcie szansę wykazać się młodym i ambitnym, mającym siłę i serce do walki,a nie tylko wymówki. Komuna już dawno się skończyła chciałem przypomnieć. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę podejmowania samych udanych decyzji. Krystian

avatar
~Mieszkanka kłody
09.05.2018 21:03

Zgadzam się w 100% przedszkole istnieje już ją pamiętam 30 dobrych lat i może i więcej.. Ciekawe tylko jaki w tym interes ma dyrektorka Pawlik że chce się go pozbyć... Musimy walczyć i nie pozwolić go zamknąć ja nie pozwolę

avatar
~Kasia z kłody
09.05.2018 21:06

Bardzo mądre słowa popieram wszystkie komentarze

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock