Brama Kościańska w Lesznie była usytuowana na północnym krańcu starego miasta i wytrwała w tym miejscu do XIX wieku. Współcześnie miasto Leszno prowadzi prace rewitalizacji dawnych wałów miejskich, czyli dzisiejszych Alei Juliusza Słowackiego, i w związku z tym zdecydowano się na poszukiwania śladów bramy. Archeolodzy na ul. Narutowicza pracują od dwóch tygodni i już odnieśli spore sukcesy.
- Udało nam się odnaleźć fundamenty dawnej Bramy Kościańskiej, jednej z czterech bram miejskich Leszna. Budowla ta została wzniesiona w połowie XVII wieku, towarzyszyła ziemnym wałom, które otaczały miasto. Jak do tej pory nie odnaleziono żadnych pozostałości tych bram, Brama Kościańska jest pierwszą, którą udało nam się odsłonić – mówił Jerzy Serafin, jeden z pracujących na ulicy Narutowicza archeologów z firmy ArchGeo Badania i Usługi mgr Łukasz Lisiecki z Leszna. – Bardzo pomocny w naszych pracach jest plan, sporządzony przed rozbiórką bramy w latach 70. XIX wieku, ponieważ rozbiórkę przeprowadzono bardzo dokładnie. Natrafiamy tylko na fragmenty górnej części fundamentów.
Sukces badań to bardzo dobra wiadomość, pozostaje tylko pytanie jak zmieni się to miejsce w związku z takimi odkryciami. Możemy wszystkich uspokoić iż droga w tym miejscu zostanie zrekonstruowana, z naszych ustaleń wynika, że planuje się na niej zaznaczyć kolorową kostką brukową przebieg murów dawnej Bramy Kościańskiej. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo z miejsca prac, w którym archeologowie dokładnie opisują swoje odkrycia.
(olek/ video: iks i koper)