TworzymyGłos Regionu

Dwa nowe murale w Lesznie

Czwartek, 10 września 2020 o 10:37, aktualizacja Niedziela, 25 października 2020 o 14:01, autor: 0
Dwa nowe murale w Lesznie

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie wraz z Muzeum Okręgowym w Lesznie zaprasza 12.09.2020 roku o godzinie 11:00 na odsłonięcie muralu w Szkole Podstawowej nr 9 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lesznie. Będzie to jednocześnie podsumowanie warsztatów artystycznych w ramach zadania „Malczewski w Lesznie. Muzeum i sztuka w mieście”.

Od końca maja br. uczniowie leszczyńskich szkół podstawowych mieli okazję wziąć udział w działaniach edukacyjnych, mających na celu popularyzację sztuki jako narzędzia umacniającego tożsamość narodową. Rozpowszechniony w szkołach konkurs „Niepodległa sztuka” wyłonił uczestników warsztatów artystycznych, których rezultatem jest stworzenie muralu w dogodnej dla młodzieży przestrzeni miejskiej. Dzięki życzliwości dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Lesznie tym miejscem została właśnie ta placówka, w której otoczeniu znajdują się ulice, którym patronują polscy malarze.

Artystycznym warsztatom towarzyszy lekcja muzealna, spacery i dyskusje na temat sztuki w mieście.

Na początku lipca br. odbyło się także spotkanie w Stacji Biznes, podczas którego dorośli zastanawiali się nad rolą muzeum i sztuki w przestrzeni publicznej oraz procesach rewitalizacji Leszna.

Sobotnie wydarzenie 12.09.2020 odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Podsumowana zostanie droga, jaką młodzi ludzie przeszli od przygody z twórczością malarzy Młodej Polski, poprzez samodzielne nakreślenie idei niepodległej sztuki, aż do stworzenia muralu na podstawie zdobytej wiedzy miejskiego. Wspólna prezentacja działań młodych talentów i artystów będzie okazją do spotkania i podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu. Liczymy, że przestrzeń wokół muralu będzie dla uczniów miejscem spotkań, które pozwoli na organizowanie działań związanych z ich pasjami.

Natomiast w czwartek 24.09.2020 o godzinie 12:00 zostanie zaprezentowany mural artystyczny na murze przy ul. Karola Kurpińskiego (róg z ul. Karolem Marcinkowskim). Autorką projektu i wykonawczynią jest artystka Katarzyna Jurga, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2019). Katarzyna Jurga zajmuje się malowaniem murali od 2013 roku. Zrealizowała ich ponad trzydzieści w tym dwa autorskie w Gdańsku. Lesznianka działa obecnie w Lesznie w własnej pracowni „Kantor 13 Pracownia Twórcza”.

Organizatorzy przygotowali dla każdego uczestnika pamiątkowy notes i torbę promujące kolekcję polskiego malarstwa w zbiorach leszczyńskiego Muzeum.

Projekt „Malczewski w Lesznie. Muzeum i sztuka w mieście” współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie (w ramach programu Patriotyzm Jutra) oraz Miasto Leszno. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie przy współorganizacji Muzeum Okręgowego w Lesznie.

(Muzeum Okręgowe w Lesznie)

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock