Filmy pokazywane będą w dawnej synagodze, przy ul. G. Narutowicza 31 i będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Pokazy odbędą się w ramach Klubu Filmowego Ambasady Izraela.
Liczba miejsc ograniczona, zachęcamy do zapisów.
Repertuar seansów filmowych:
5.08 - "Pustynne jabłka"
12.08 - "Ben Gurion-Epilog"
19.08 - "Nieortodoksyjne"
26.08 - "Zero motywacji"
5 sierpnia 2022, piątek
18:00, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31
Seans filmu „Pustynne jabłka" reż. Arik Lubetzky, Matti Harari, Izrael, 2014, 96 min, polskie napisy, tłumaczenie na żywo na Polski Język Migowy.
Rebeka Abarbanel to jedynaczka, mieszka w Jerozolimie w ortodoksyjnej rodzinie. Szukając szczęścia zaczyna interesować się życiem świeckich Izraelczyków. Pewnego dnia ucieka z domu w towarzystwie chłopaka z kibucu na pustyni.
12 sierpnia 2022, piątek
18:00, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31
Seans filmu "Ben Gurion: Epilog", reż. Yariv Mozer, Izrael, 2016, 70 min, polskie i angielskie napisy, tłumaczenie na żywo na Polski Język Migowy.
Odnaleziony i zmontowany po latach wywiad z Davidem Ben-Gurionem, urodzonym w Płońsku ojcem założycielem państwa Izrael. Jest to wynik niezwykłego spotkania z młodym brytyjskim dziennikarzem. Doszło do niego w 1968 roku, w czasie, gdy odsunął się on od polityki i zamieszkał na pustyni Negew. W trakcie rozmowy, z charakterystycznym dla siebie błyskotliwym poczuciem humoru, Ben-Gurion rozlicza się z przeszłością, dzieląc się refleksjami na temat władzy i życia osobistego. Film daje unikalny wgląd w niezwykłą osobowość jednego z najważniejszych przywódców współczesnej historii, ujawnia kulisy jego politycznych decyzji i kreśli zaskakująco prawdziwą wizję przyszłości Izraela.
19 sierpnia 2022, piątek
18:00, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31
Seans filmu "Nieortodoksyjnie”, reż. Eliran Malka, Izrael, 2018, 99 min, polskie napisy, tłumaczenie na żywo na Polski Język Migowy.
Gdy córka Yakova Cohena zostaje wyrzucona ze szkoły ze względu na pochodzenie etniczne, on postanawia walczyć. Jest rok 1983, a Yakov jest zwykłym jerozolimskim drukarzem. Wraz z dwójką przyjaciół zakłada organizację polityczną walczącą o prawa Żydów sefardyjskich. Początki są chaotyczne, ale pasja, oddanie, gniew i poczucie humoru pchają ich naprzód.
26 sierpnia 2022, piątek
18:00, dawna synagoga, ul. G. Narutowicza 31
Seans filmu „Zero motywacji”, reż. Talya Lavie, Izrael, 2014, 100 min., polskie napisy, tłumaczenie na żywo na Polski Język Migowy.
Trzy historie: Zmienniczka, Dziewica i Dowódca łączą się w jedną opowieść o biurze administracyjnymi izraelskiej bazy wojskowej położonej na środku pustyni. Akcja filmu to epicka opowieść o walce o władzę, intrygach i przyjaźni wystawionej na próbę. Ale inaczej niż w typowym filmie wojennym, „Zero motywacji” przygląda się kobietom- żołnierkom pracującym w biurze bazy wojskowej. Film opowiada historię trzech żołnierek i ich prawdziwą i surrealną, komiczną i mroczną podróż przez labirynty wojskowej biurokracji. Wiadomo przecież, że “jeśli w pierwszym akcie pojawił się pistolet na zszywki, to w trzecim ktoś musi koniecznie z niego wystrzelić.”
Zadanie „Synagoga opowiada” realizowane jest w partnerstwie Muzeum Okręgowego w Lesznie i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Leszna.