TworzymyGłos Regionu

Noc Muzeów 2021 w Lesznie

Piątek, 07 maja 2021 o 15:30, autor: 0
Noc Muzeów 2021 w Lesznie

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji nocy muzeów. W tym roku, z uwagi na trwającą pandemię, wydarzenie przebiegać będzie hybrydowo, z zachowaniem reżimu sanitarnego, dystansu oraz obowiązujących limitów osób w pomieszczeniach. Część atrakcji dostępnych będzie na żywo, część drogą on-line. Zapraszamy w godzinach 18:00–23:59.

Na żywo – ekspozycje muzeum okręgowego w Lesznie, ul. G. Narutowicza 31 (dawna synagoga)

  •     Wystawa pt. „Ulicami dawnego Leszna. Podróż sentymentalna” (pierwsze piętro, sala główna, limit osób zwiedzających jednocześnie: 21)

Zgromadzone na wystawie obrazy, rysunki, grafiki, pocztówki, akcydensy oraz obiekty rzemiosł artystycznych przeniosą nas do dawnego Leszna. Uwiecznione na nich widoki miasta od XVIII wieku do 1977 roku pozwolą na odbycie sentymentalnej podróży w przeszłość.

Oprowadzanie kuratorskie: 19:00 i 21:00

  •    Wystawa pt. „XVIII-wieczne portrety właścicieli miasta" (drugie piętro, sala wystaw czasowych, limit osób zwiedzających jednocześnie: 3)

Szczególne miejsce w zbiorach naszego Muzeum zajmuje zespół malarstwa portretowego z XVIII wieku. Wystawa ukazuje portrety osób związanych z Lesznem i regionem poprzez pochodzenie, zajmowane pozycje i godności oraz koligacje rodzinne. Specjalne miejsce na wystawie zajmują reprezentacyjne wizerunki Leszczyńskich i Sułkowskich.

  •    Prezentacja eksponatów związanych z Ottomarem Anschützem (pierwsze piętro, sala główna)

Z okazji 175. rocznicy urodzin Ottomara Anschütza, wybitnego fotografa, wynalazcy i pioniera kina, prezentujemy kilka obiektów związanych z jego działalnością: XIX-wieczny aparat fotograficzny sygnowany nazwiskiem wynalazcy oraz kilka zdjęć jego autorstwa.

  •     Kącik dla najmłodszych (pierwsze piętro, sala główna)

Na najmłodszych gości czeka kącik edukacyjny, w którym można znaleźć mnóstwo atrakcji – książeczki edukacyjne z licznymi ciekawostkami, zagadkami oraz kolorowanki z wielkopolskimi strojami ludowymi. Będzie można również spróbować swoich sił w układaniu puzzli oraz w grze memory z malowniczymi zabytkami Leszna. Obecne w kąciku bajkostwory posłużą jako wygodne siedzisko.

  •     Promocje w sklepie (hol, parter)

Tylko tej nocy muzealne wydawnictwa będą dostępne w atrakcyjnych promocyjnych cenach: w sklepie stacjonarnym i internetowym.

ON-LINE – STRONA INTERNETOWA WWW.MUZEUM.LESZNO.PL, FACEBOOKWWW.FACEBOOK.COM/MUZEUMLESZNO

  •    Konkurs „Co to jest?”

Podczas zwiedzania muzealnych wystaw będzie okazja do przyjrzenia się niektórym eksponatom z bliska. O godzinie 18:00 na Facebooku dostanie opublikowany post, w którym umieszczone zostaną tajemniczo wyglądające zdjęcia obiektów. Zadanie będzie polegać na odnalezieniu ich na ekspozycjach. Czekamy na poprawne odpowiedzi udzielane w komentarzu pod postem. Trzy osoby, które wykonają to zadanie najszybciej i nie popełnią żadnego błędu otrzymają od nas zestaw upominków.

  •     Spacer historyczny – ulicami Leszna

Zapraszamy do wybrania się w sentymentalny spacer po dawnym Lesznie. Warto skorzystać z okazji i zobaczyć jak wyglądało dawne Leszno i poznać ciekawostki o napotkanych miejscach.

Spacer będzie dostępny na stronie www.muzeum.leszno.pl od 15.05.2021

  •     Film pt. „Nie tylko płaczące anioły”

Kilkuminutowy materiał wideo pełni rolę przewodnika po leszczyńskim lapidarium, znajdującym się przy kościele pw. św. Krzyża. Tematem przewodnim spaceru są rzeźbione anioły: radosne, zadumane i płaczące.

Godzina emisji na FB: 22:00

  •         Prezentacja multimedialna „EkoEtno”

„EkoEtno” to cykl internetowy (publikacja na FB i www) prezentujący muzealia etnograficzne ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie w ujęciu ekologicznym. Prezentacja przybliży ideę projektu i ukaże przykładowe eksponaty opowiadające o harmonijnym współistnieniu ludzi i przyrody charakterystycznym dla kultury ludowej.

Godzina emisji na FB: 21:00

  •         Podcast Muzeum Okręgowe w Lesznie  

Opowiadamy o historii, kulturze i sztuce południowo-zachodniej Wielkopolski i nie tylko. Zawsze z pasją, zawsze na wysokim poziomie merytorycznym. Nowe treści ujawniane będą przynajmniej raz w miesiącu. Cykl pt. „Arcydzieła” skupia się na eksponatach i historiach z nimi związanych. Cykl „Postacie” przedstawia sylwetki osób związanych z regionem. Cykl „Rozmowy kulturalne” daje możliwość spotkania z ciekawymi postaciami i wysłuchania wymiany myśli na temat roli muzeum i kultury we współczesnym świecie.

Odcinek 1 – Postacie – Akiba Eger – naczelny rabin Poznania

- Akiba Eger należał do najbardziej cenionych żydowskich myślicieli przełomu XVIII i XIX w. Związany z Lesznem, Rawiczem, Mirosławcem i Poznaniem, zasłynął jako rabin i nauczyciel, opiekun pokrzywdzonych i przywódca wielkopolskich Żydów.

Odcinek 2 – Arcydzieła – Naczynia pamiątkowe w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie

- opowieść o naczyniach z XIX i początku XX wieku, które stanowiły oryginalną pamiątkę z podróży, souvenir przywożony z wycieczki.

Odcinek 3 – Rozmowy kulturalne – Czy kino zaczęło się w Lesznie? – rozmowa z dr. hab. Wojciechem Otto, filmoznawcą, profesorem UAM

- z okazji rocznicy urodzin Ottomara Anschütza rozmawiamy o tej niezwykłej postaci i początkach kina.

Emisja trzech odcinków premierowych w godzinach: 18:00, 19:00, 20:00.

 

Wstęp na imprezę wolny. Podczas zwiedzania prosimy stosować się do zasad bezpieczeństwa.

(Muzeum Okręgowe w Lesznie)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock