Hasło tegorocznej edycji to „Na styku światów”, które odnosi się zarówno do tytułu stałej wystawy, jak i idei Muzeum, jako przestrzeni do spotkań różnych ludzi, różnych historii, różnych kultur. Atrakcje imprezy ponadto podzielone zostały tak, by trafiały zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.
Miejsce akcji: ekspozycje Muzeum Okręgowego w Lesznie ul. G. Narutowicza 31 (dawna synagoga)
Udział: bezpłatny
PROGRAM IMPREZY
ATRAKCJE DLA WSZYSTKICH
Wystawa stała pt. „Na styku światów. Historia Leszna od XVI wieku do XX wieku”
Oprowadzanie kuratorskie
„Na styku światów”, ponieważ przez stulecia Leszno było miejscem, w którym krzyżowały się tradycje, zwyczaje, kultury, religie i języki. Spotykały się różne „światy”, a z tych związków powstało bogate i inspirujące dziedzictwo. Zachęcamy do zapoznania się z tą historią.
Czas: 18.00 – 19.00 i 21.30 – 22.30
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
Tajemnice konserwacji zabytkowych tkanin
W 2020 i 2021 roku konserwacji poddane zostały dwa najcenniejsze, XVII - wieczne tkaniny liturgiczne z dawnego kościoła braci czeskich w Lesznie. Zapraszamy na krótką opowieść o ich historii, pięknie i zagadnieniach związanych z konserwacją.
Czas: 19.00 – 19.30
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
Wystawa czasowa pt. „Lekcja malarstwa profesora Ballarina"
Oprowadzanie kuratorskie
Wystawa malarstwa Wilhelma Ballarina (1894 – 1978) jednego z najbardziej interesujących artystów tworzących w Lesznie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.
Czas: 19.30 – 20.00
Miejsce: drugie piętro, sala wystaw czasowych
Szawua tow! - wieczorny spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej
Wybierzmy się wraz z przewodnikiem na spacer po nieco zapomnianej już części Leszna. Dzielnica żydowska znajdowała się w centrum miasta, w jego południowo – zachodniej części. Jest to przestrzeń, która wraz z synagogą, jest wspomnieniem po społeczności stanowiącej istotną część dawnego Leszna.
Czas: 20:00 – 21.00
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna – początek spaceru
Huculi - wolni górale Ukrainy. Prezentacja eksponatów
Huculszczyzna to dawne kresy Rzeczypospolitej, kraina owiana legendami, zamieszkała przez pasterski lud Hucułów. W czasie spotkania, na podstawie eksponatów z muzealnych zbiorów, omówimy pochodzenie tej grupy etnicznej, sposób życia, zwyczaje, tradycje, język. Dowiemy się czym jest pasterstwo w Karpatach ukraińskich, poznamy dzikie i niedostępne góry, pełne legend i niesamowitych huculskich podań ludowych.
Czas: 21.00 – 21.30
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
Różne epoki, różne style. Zwiedzanie lapidarium przy kościele św. Krzyża
Zapraszamy na zwiedzanie lapidarium, które tym razem będzie podróżą przez różne epoki i panujące w nich style, co uwidacznia się także w konstrukcji i dekoracji nagrobków. Zbiórka o 22.30 przed kościołem św. Krzyża przy pl. J. Metziga. Prosimy o przyniesienie latarek.
Czas: 22.30 – 23.30
Miejsce: lapidarium przy kościele św. Krzyża w Lesznie
ATRAKCJE DLA NAJMŁODSZYCH
Kącik edukacyjny
W kąciku przeznaczonym dla najmłodszych będzie można znaleźć mnóstwo atrakcji – książeczki edukacyjne z ciekawostkami, zagadkami oraz kolorowanki z wizerunkami Leszna. Będzie można również spróbować swoich sił w układaniu puzzli oraz w grze memory z malowniczymi zabytkami Leszna
Miejsce: pierwsze i drugie piętro, sale wystawiennicze
Zabawy ze Stasiem Leszczyńskim
Na wszystkich chętnych czeka ciekawa gra planszowa dotycząca dziejów i zabytków Leszna. Będziecie mogli sprawdzić swoją znajomość historii miasta w formie zabawy.
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
Karta zadań
Rodzice wraz z dziećmi chcący zwiedzić wspólnie wystawę stałą i poszukać na niej ukrytych szczegółów, będą mieli do dyspozycji nową, przeznaczoną najmłodszym gościom, kartę zadań.
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
PONADTO
Promocje w sklepie
Tylko tej nocy muzealne wydawnictwa będą dostępne w atrakcyjnych promocyjnych cenach: w sklepie stacjonarnym i internetowym.
Miejsce: hol
Kawa i lody
Coś dla podniebienia. Po długim zwiedzaniu muzealnych ekspozycji będzie okazja do odpoczynku, racząc się słodką przekąską, pysznym lodem lub ciepłym napojem.
Czas: 18.00 - 21.00
Miejsce: plac przed synagogą
Blok muzyczny
Zwiedzanie naszych wystaw umilać będzie akcent muzyczny. Dźwięki fortepianu i klarnetu, inicjowane przez zaproszonych muzyków, z pewnością wpiszą się w klimat niezwykłego spotkania z historią.
Czas: 20.05 – 21.00
Miejsce: pierwsze piętro, sala główna
Fotostandy
W trakcie zwiedzania muzeum znajdziesz atrakcyjne fotostandy, służące do wykonywania zabawnych zdjęć. Fotografie z Waszymi twarzami można udostępniać w mediach społecznościowych oznaczając hasztagiem #NocMuzeów22 lub #MuzeumLeszno.
ATRAKCJE ON-LINE
Facebook https://www.facebook.com/MuzeumLeszno
Konkurs „Co to jest?”
Podczas zwiedzania muzealnych wystaw będzie okazja do przyjrzenia się niektórym eksponatom z bliska. O godzinie 18:00 na Facebooku dostanie opublikowany post, w którym umieszczone zostaną tajemniczo wyglądające zdjęcia obiektów. Zadanie będzie polegać na odnalezieniu ich na ekspozycjach. Czekamy na poprawne odpowiedzi udzielane w komentarzu pod postem. Trzy osoby, które wykonają to zadanie najszybciej i nie popełnią żadnego błędu otrzymają od nas zestaw upominków.
Konkurs „Zabytek nocą”
Pasjonatów fotografii zachęcamy do uruchomienia trybu nocnego i skupienia obiektywu na wybranym leszczyńskim zabytku. Zachęcamy do zwiedzenia miasta po zmroku, wytypowanie jednego interesującego Was obiektu historycznego i podzielenie się ciekawym ujęciem w mediach społecznościowych. Najciekawsze prace zostaną przez nas nagrodzone. Regulamin konkursu TUTAJ.
Gra mobilna „Podróż w czasie z Janem Jonstonem”
Zachęcamy do zagrania w oryginalną grę mobilną przy użyciu własnego smartfona. Gra dotyczy poszukiwań świata zwierząt ukrytego w miejskiej architekturze. Przewodnikiem po grze jest sam Jan Jonston, wybitny uczony z Leszna, z którym odbywamy podróż w czasie i przestrzeni. Przy udziale aplikacji Action Track zainstalowanej na smartfonach z systematem Android i iOS możliwe będzie przejście konkretnej trasy w Lesznie i wykonanie zadań. Pierwsza osoba, która w komentarzu (pod postem o grze) na profilu Facebook odpowie poprawnie na ostatnie pytanie zadane w grze, otrzyma od nas upominek. Instrukcja gry TUTAJ.
Podcast „Haym Salomon – cena wolności”
W kolejnej odsłonie muzealnego podcastu przybliżymy profil niezwykłej postaci. Urodzony w 1740 w Lesznie Haym Salomon był polskim Żydem, bankierem i finansistą, który brał czynny udział w rewolucji amerykańskiej. Podkreślony zostanie wkład Solomona w budowanie wolnego państwa i wolnego narodu Stanów Zjednoczonych.
Relacja live
Od czasu do czasu będziemy uruchamiać transmisję na żywo lub publikować zdjęcia, ukazując co w danym momencie dzieje się na salach ekspozycyjnych. Warto zatem śledzić nasz profil na Facebooku.
Przed odwiedzeniem muzeum, warto zapoznać się z regulaminem zwiedzania dostępnym TUTAJ. Program imprezy będzie na bieżąco aktualizowany.