W Lesznie działa niemal 9000 przedsiębiorstw różnej wielkości, jednak aż 95 procent z nich to firmy małe, zatrudniające do 9 osób. Na spotkaniu z ludźmi biznesu, szefami miejskich spółek, przedstawicielami instytucji działających na rzecz przedsiębiorców oraz urzędnikami prezydent mówił o inwestycjach, jakie realizowane były przez samorząd w roku 2019 i planowanych na rok 2020. Podkreślał szczególnie te zadania, które skierowane są bezpośrednio do przedsiębiorców, a więc budowę dróg w Strefie Inwestycyjnej I.D.E.A, remont ulicy Fabrycznej, który współfinansuje Leszczyńska Fabryka Pomp, czy działania na rzecz rewitalizacji centrum miasta, które mają pomóc małym firmom funkcjonującym na starówce - m.in. otwarcie Stacji Biznes, powołanie Stowarzyszenia Nowe Stare Miasto, wspieranie sklepów poprzez realizację pionierskiego programu „Przemiana we-WNĘTRZ-na”. Wspomniał o konieczności budowy systemu zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, co będzie kosztować aż 32 mln zł i budowie zbiornika retencyjnego przy ul. Unii Europejskiej.
Łukasz Borowiak chwalił też swojego poprzednika Tomasza Malepszego za przygotowanie infrastruktury Strefy Inwestycyjnej I.D.E.A., która już za jego kadencji zapełniła się nowymi firmami. A ponieważ wolne tereny pod inwestycje się kończą, ogromnym wyzwaniem dla miasta jest przygotowanie kolejnej strefy. W 2016 roku został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Krzyckiego, Dezyderego Chłapowskiego i granic miasta Leszna, który pozwala na utworzenie takiej strefy.
- W tym miejscu jest około 40 hektarów przeznaczonych, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego pod przemysł, produkcję i magazyny. Tylko 7 hektarów należy do miasta, a pozostała część przyszłej strefy to grunty prywatne. Dlatego prowadziliśmy już rozmowy z ich właścicielami, teraz będziemy do nich wracać - tłumaczy Izabela Wojciechowska z Referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Leszna.
Przygotowanie strefy zajmie jeszcze kilka lat. Póki co nowi inwestorzy mają w Lesznie do dyspozycji wolne tereny tylko w Strefie I.D.E.A. Do sprzedaży są tam jeszcze 4 działki o łącznej powierzchni 9 ha.
- Każdy przedsiębiorca, który kupuje w Lesznie działkę pod budowę firmy ma wsparcie naszych urzędników - zapewniał włodarz miasta. Prezydent mówił też o tym, że ceni sobie wizyty w leszczyńskich firmach i zapewniał, że dla właścicieli firm zawsze znajdzie czas na rozmowę.
Podczas spotkania zaprezentowano nową stronę internetową przygotowaną przez Urząd Miasta. Jak mówiła Izabela Wojciechowska, powstanie strony było odpowiedzią na potrzebę zgłaszaną przez przedsiębiorców i oczekiwaną przez nich formą komunikacji z miastem. Nowa strona to www.biznes.leszno.pl. Zainteresowani przedsiębiorcy znajdą tam wiele przydatnych informacji, mogą się też zapisać do newslettera po to, aby być na bieżąco nie tylko z wydarzeniami w sferze gospodarczej. Na portalu przedstawiony jest również potencjał gospodarczy Leszna - lokalne firmy, z tradycjami, jak również inwestorzy, którzy zdecydowali się właśnie w Lesznie na rozpoczęcie lub kontynuowanie działalności. Co istotne, opublikowany na stronie kalendarz, zawiera informacje na temat szkoleń, warsztatów i wydarzeń oferowanych przez wszystkie lokalne instytucje otoczenia biznesu. To znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców poszukujących oferty szkoleń dotyczących różnych zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
(Źródło: UM Leszno)