TworzymyGłos Regionu

Od marca wchodzi ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, święta i inne dni

Środa, 28 lutego 2018 o 14:43, autor: 18
Od marca wchodzi ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, święta i inne dni

Najpierw mówiło się o całkowitym zakazie handlu w niedziele.  Potem zawzięcie dyskutowano o wprowadzeniu handlowych niedziel. Teraz,  sklepy mają być zamknięte w dwie z czterech niedziel w miesiącu.  Nowe przepisy wchodzą od 1 marca.

W 2018r i tak dość często będziemy mogli cieszyć się zakupami w ostatni dzień weekendu. Rok później będzie obowiązywać tylko jedna niedziela handlowa, natomiast w 2020 roku wejdzie w życie całkowity zakaz handlu w niedzielę.  

Przewidziano jednak ustępstwa od ustawy. W niedziele będą mogły być czynne m.in. stacje benzynowe, piekarnie, sklepy na dworcach kolejowych i lotniskach, kioski z prasą oraz małe, osiedlowe sklepy pod warunkiem, że za ladą stanie ich właściciel. Handel w niedzielę ma być również dopuszczony m.in. w strefach wolnocłowych. 

W 2018 roku sklepy będą zamknięte w następujące niedziele:   

11 i 18 marca;   

1, 8 , 15 i 22 kwietnia;  

 13 i 20 maja;   

10 i 17 czerwca;   

8, 15 i 22 lipca;   

12 i 19 sierpnia;   

9, 16 i 23 września;   

14 i 21 października;   

11 i 18 listopada;   

9 grudnia.   

(tekst: Paulina Lajzner/ grafika: Natalia Gawin)

 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (18)

avatar

avatar
~Pytajnik
28.02.2018 16:16

"Zamknięte. Przepraszamy"? Za co przepraszamy??? Za próbę spełnienia jednego z przykazań Dekalogu? "Próbę", bo to jeszcze nie jest to.

avatar
~Adaś
28.02.2018 17:07

Pewne rzeczy nie należy poprawiać , sam stosunek popytu do podaży reguluje doskonale tempo potrzeb na usługi (handlowe) więc takie "ręczne" sterowanie z zamysłem , że cała Polska pójdzie do "kościoła" jest bardzo mylne. Wcale nie było do tej pory aż tak żle, bo jeśli pani na kasie pracowała w niedzielę to w poniedziałek miała wolne. Zasygnalizuję też i taki problem , ...... w tych wielkopowierzchniowych obiektach , bardzo chętnie na dni wolne od pracy zatrudniali się studenci na stawce regulowanej przez KP ( 50% i 100% wzrost wynagrodzenia) co jest dobrym ekwiwalentem za ten szczególny dzień . Tylko sprawna i egzekwowalna polityka płacowa w 100% rozwiązałaby ten problem, ..... jednak będzie trochę uciążliwy dostęp do produktów. Nie patrzmy na magnatów, bardzo bogata Skandynawia nie musi aż tak pracować długo , oni średnio (Norwegia) mają ok. 5tys. euro więc niedziela jest nieruchliwa ......... ale pompy na morzu i w niedzielę ropę tłoczą . Mamy jeden z najniższych unijnych wskażników dochodu na osobę , mamy jeszcze dalece odbiegającą gospodarkę od niemieckiego przemysłowca , naprawdę jest co robić aby ich dogonić . A tu p. Duda (związkowiec) co zarabia ponad 10tys./m. i licznymi przywilejami, od lat przyodziany "roboczo" w garniturze "Vistula" po perfumach "Boss" tłumaczy tym co potrzebują jeszcze dużo zarobić - NIE , macie wolne , to my Wam je wywalczyliśmy ? Co za bzdury . Każdy pracuje na tyle na ile potrzebuje , na tyle aby dobrze mu się żyło i kredyt starczyło . Jakoś nie widzę dbałości o równe społeczne prawa (interesy) jak rząd przydzielał sobie premie po 50-60 tys. ( ponoć jeszcze, nie co miesięczne ?) Kapitalizm naprawdę nie potrzebuje bata , gospodarka sama bez ingerencji urzędnika doskonale się zrównoważa a czasy przyszły takie , że za dobrą pracę już dobrze się wynagradza . Adaś

avatar
~Zen
28.02.2018 17:26

Poroniony pomysł , żona sąsiada szła w niedziele do pracy z wielką chęcią , miała setki płacone, budżet domu był o wiele lepszy . Musi wrócić czas do rządzenia normalnych bo głupota goni nonsens.

avatar
~pracownica
28.02.2018 17:30

Co z tego , że w domu będę siedziała jak do wypłaty nie dostanę 400zł

avatar
~Mirosław Damian Jasiński
28.02.2018 18:28

Spójrzmy szerzej co się zmieni po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. Oczywiste jest że niemożność robienia zakupów każdego dnia może konsumentom skomplikować tygodniowe plany co jest niewątpliwie wadą. Jako główną zaletę zakazu najczęściej wymienia się możliwość spędzenia niedzieli z rodziną. Jednak kiedy będzie pracował taki pracownik jak nie będzie miał możliwości pracy w niedzielę? Ano nie będzie pracował, tzn. albo sklepy skrócą czas pracy o 1/7 więc pracownicy zarobią mniej, albo sklepy zwolnią 1/7 pracowników którzy nie będą myśleć jak spędzić wolną niedzielę z rodziną, a o tym jak jakiś grosz zarobić by rodzina miała co jeść. Największym wygranym zakazu handlu w niedzielę są dyskonty, bo one zaoszczędzą na pensjach, a ludzie czego nie kupią w niedzielę to i tak kupią w sobotę. Ponadto wolne w niedzielę będą mieli jedynie zatrudnieni w handlu, którzy stanowią jedynie kilkanaście procent zatrudnionych. Czyli i tak w większości przypadków nie będzie można spędzić niedzieli z rodziną, bo jeden rodzic pracuje w handlu, a drugi w przemyśle i wolnej niedzieli nie ma.

avatar
~Maz
28.02.2018 20:22

Bogu dzięki za te ustawę. Proponuje by redaktorka tego newsa siedziala w redakcji w niedziele swieta po 12 godzin za stawke podstawową w domu rodzine widziec i spedzac sporadycznie z nimi wolne chwile. Patrzczcie na zachod tam w te dni nikt nie pracuje

avatar
~michaś
28.02.2018 21:41

W niedzielę Zachód nie pracuje? Nie! W niedzielę Zachód pracuje bardziej niż my, z tym że nie w sklepach, a w restauracjach, kawiarniach, kinach, kręgielniach, fabrykach, basenach i wielu innych miejscach!

avatar
~Pracownik
28.02.2018 21:39

Jakie wolne niedziele . Ja również pracuje w niedziele a do tego również w święta i nie mam żadnych setek płaconych a najniższą krajową ale pracuje bo CHCĘ pracować ,proste jak komuś nie pasuje to niech się zwolni a nie wprowadzają zakazy a sami robią zakupy w niedzielę.Pozdrawiam wszystkich pracujących w niedzielę.

avatar
~wikary
28.02.2018 22:35

Bóg zapłać dobrodzieju.

avatar
~Po sąsiedzku
01.03.2018 08:41

Dino już do 23 otwarte. Jest się z czego cieszyć... Już lepsze były pracujące niedzielę

avatar
~zadłużona
01.03.2018 09:16

Ja chcę pracować w niedzielę i zarabiać , potrzebna mi kasa na kredyt . Po co urzędnicy się wtrącają ?

avatar
~Do Adasia
01.03.2018 09:25

Widzę że ty panie Adaś wszystko wiesz ludzie też o tym wiedzą ALE JEŚLI KTOŚ NA WSZYSTKIM SIĘ ZNA TAK JAK PAN ZWŁASZCZA NA EKONOMI TO NIE ZNA SIĘ NA NICZYM (...)

avatar
~głupiec
01.03.2018 11:06

Nie chcesz czytać komentarzy Adasia , a kto ciebie zmusza ? A może mnie głupiego chcesz posłuchać ? Twoje stwierdzenie cyt. " jak zna się na ekonomi to nie zna się na niczym ..." stwierdzasz , że jest mądre ? No to witam w ministerstwie niemądrych kroków , będziesz w zarządzie .

avatar
~Adaś
01.03.2018 10:48

Ad - "do Adasia" - na pewno ma Pan/i rację , ....... napisz więc proszę jakie jest Twoje zdanie , proszę mnie nauczyć /przekonać , że gospodarka wolnorynkowa "żąda" ręcznego sterowania ? Nie przesadzaj z tą maksymą - zna się Pan na wszystkim ........ - jestem tylko 32 lata w małym biznesie (nie dokładam) i nie mam tytułu dr n. ekonomii i na pewno nie znam się na kosmosie . Adaś

avatar
~R8
03.03.2018 00:01

Adaś nie wdawaj się w dysputę z "głupcem", bo stawiasz się od razu na przegranej pozycji. Ani on cię niczego nie nauczy, ani też do niczego go nie przekonasz. "Kosmos" panie kolego to ogół wszystkich zdarzeń w których uczestniczyliśmy, uczestniczymy i uczestniczyć będziemy po kres naszych dni. A później zobaczymy co dalej. A propos gospodarki wolnorynkowej - podaj choć jeden kraj europejski w którym ona występuje.

avatar
~do adasia
01.03.2018 12:47

jeszcze powinien pan dodać - i piszę stanowczo za długie, rodem z bajki, komentarze.

avatar
~głupiec
01.03.2018 13:30

Do - "do Adasia" - i co , zdecydowałeś się przystąpić do Klubu "drewnianych lalek" ? WITAMY !!!!

avatar
~Wyborca
01.03.2018 16:56

Adaś , nie zawsze się z tobą zgadzam ale jesteś inteligentny , czego nie można powiedzieć o tym hejterze o zmieniających nickach .

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock