Problemy z jakimi muszą radzić sobie współcześnie pszczoły jest wiele. Pszczelarze apelują do rolników o nienadużywanie pestycydów czy sztucznych nawozów, zwracają również uwagę na zmniejszającą się liczbę roślin, z których pszczoły mogą pozyskiwać nektar. I właśnie temu ostatniemu problemowi będą zapobiegać w województwie wielkopolskim. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przesłał do samorządów propozycje współfinansowania w zakupie przez samorządy lokalne drzew miododajnych, a powiat leszczyński skorzystał z zaproszenia i uzyskał blisko 20 tysięcy złotych, które przeznaczy na zakup 240 sztuk drzew.
- Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. Efekty dzisiejszych działań będą dopiero widoczne za kilkanaście lat, ale jeżeli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja w pszczelarstwie będzie coraz trudniejsza – informuje Janusz Perski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie.
Na razie efekt stanie się widoczny w gminie Lipno i Osieczna, bo przy drogach powiatowych w tych gminach posadzone zostaną drzewka. 140 lip zostanie w sezonie jesiennym zasadzonych przy drodze powiatowej pomiędzy Gronówkiem i Wyciążkowem, 60 nowych lip pojawi się przy drodze Kąkolewo-Świerczyna, a 40 sztuk robinii akacjowej posadzone zostanie przy drodze Łoniewo-Osieczna.
(olek)