Czy może być coś przyjemniejszego niż spokojna praca w swoim ogródku, dbanie o warzywa, zioła i owoce, które później trafią na nasze talerze? Wiele osób uważa, że nie. Podobną pasję do ogrodnictwa i poszanowanie zasad ekologicznego i zdrowego żywienia starają się rozbudzić w przedszkolach w Dłużynie.
- Chcemy by dzieci nauczyły się posługiwania prostymi narzędziami ogrodniczymi i wyrobiły w sobie nawyk systematycznego pielęgnowania roślin w ogródku, czego uhonorowaniem będzie zbieranie plonów i degustowanie ich podczas posiłków przedszkolnych. Zależy nam, aby dzieci miały praktyczną możliwość poznania różnorodnych gatunków roślin występujących w ogrodzie – ziół, warzyw i owoców – i nauczenia się je rozpoznawać i prawidłowo nazywać – mówi Elżbieta Przewoźna, nauczycielka edukacji przedszkolnej. - Głównym powodem inicjatywy jest chęć kształtowania u dzieci postawy ekologicznej poprzez zastosowanie tej atrakcyjnej formy edukacji. Pragniemy aby dzieci mogły uzyskać wiedzę o etapach rozwoju i warunkach życia roślin i obserwować zmiany zachodzące w wyglądzie roślin w ciągu roku.
Pomysł na pewno spodobał się dzieciom, które chętnie chwyciły za łopatki, grabki i konewki i zasadziły pierwsze warzywa i zioła w ogrodzie. Założenie ogródka nie byłoby możliwe gdyby nie wsparcie państwa Lipwoych i Michałowskich, którzy go przygotowali, państwa Tajchert, którzy ufundowali konewki i reszty rodziców, którzy zadbali o flance i nasiona.
(olek/foto: SP Dłużyn)