Budżet obywatelski miasta Leszna podzielony jest na dwie grupy projektów, projektu małe (do 150 tysięcy złotych) oraz duże (do 500 tysięcy złotych). W tegorocznej edycji projektu można było składać do 22 marca i w tym określonym terminie wpłynęło 27 propozycji do zrealizowania w 2018 roku. Dzisiaj ogłoszono listę przyjętych projektów po pierwszym etapie weryfikacji. Tylko 7 propozycji jest już pewnych udziału w głosowaniu i są to:
Projekty małe:
- Zielona klasa wraz z grami interaktywnymi.
- Zagospodarowanie terenu w pasie drogowym ul. 17 Pułku Ułanów w Lesznie wraz z budową miejsc postojowych, odwodnieniem i oświetleniem.
- POLEGIWACZ: to instalacja-mebel miejski, który pełni funkcję placu zabaw dla dzieci oraz miejsca spotkań i odpoczynku dla dorosłych.
- Rzeźba z okazji jubileuszu XX-lecia działalności UTW Leszno
Projekty duże:
- Budowa ciągu komunikacyjnego wraz z miejscami postojowymi w pasie drogowym ul. Barbary Jeziorkowskiej.
- Maszt z flagą Polski - Pomnik w formie 30 metrowego masztu flagowego.
- Kompleks boisk Leszczynko – Zaborowo
Komisja weryfikacyjna odrzuciła również definitywnie pięć projektów, które nie spełniały wymagań formalnych dotyczących wniosków składanych w Budżecie Obywatelskim miasta Leszna. Głównymi zarzutami był brak odpowiedniej liczby podpisów lub źle dobrane miejsce realizacji zdania. Wykluczone zostały tylko projekty małe:
- 1 – Park Jonstona – wykonanie dodatkowych i koniecznych urządzeń umożliwiających bezpieczne korzystanie z obiektu osobom z dziećmi w różnym wieku. Cz. 2 – Wieża Ciśnień, ul. Poniatowskiego – przystosowanie na 100-lecie Niepodległości, jako miejska promującego historię Leszna.
- Budowa chodnika wraz z przejściem dla pieszych
- Hot Spot na polanie „Trzech dębów”. Oświetlenie drogi prowadzącej z miasta do „Karczmy Borowej”. Oznaczenie trasy Parkrun Leszno.
- „Grupa Wsparcia”
- Rekonstrukcja pomnika poświęconego żołnierzom 55. Poznańskiego pułku piechoty poległym w wojnie polsko–bolszewickiej 1919–1920 roku.
Pozostałe 15 zgłoszonych projektów ma jeszcze szanse znaleźć się w grupie projektów, które powalczą o głosy mieszkańców Leszna, o ile pełnomocnik wskazany w zgłoszeniu złoży stosowne wyjaśnianie do 16 kwietnia. Po tym czasie komisja znów dokona oceny projektów, a ostateczną listę poznamy 25 kwietnia, rozpoczynając w tym samym dniu głosowanie, które potrwa do 10 maja. Ostateczne ogłoszenie wyników nastąpi 20 czerwca. Przypomnijmy projekty zgłaszane ubiegają się o 1,2 miliona złotych, które podzielono na dwie grupy, pierwszą dedykowaną dla projektów małych (700 tysięcy złotych na realizację) oraz dużych (500 tysięcy złotych na realizację). Zrealizowane zostaną te projekty, które zdobędą największą liczbę głosów i wystarczy puli pieniędzy na ich wykonanie. Szczegóły dostępne na stronie internetowej leszczyńskiego budżetu obywatelskiego.
(olek/foto: Leszno.pl)