TworzymyGłos Regionu

Uwaga rolnicy!

- czeka na Was wiele zmian

Czwartek, 18 czerwca 2020 o 01:02, aktualizacja Czwartek, 18 czerwca 2020 o 01:11, autor: 0
Uwaga rolnicy!

Pod przewodnictwem starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka odbyło się dziś kolejne w ostatnich tygodniach posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tym razem było poświęcone sytuacji związanej z wykryciem pierwszego w powiecie leszczyńskim ogniska afrykańskiego pomoru świń ASF wśród trzody chlewnej.

W posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli m.in. starosta Jarosław Wawrzyniak, wicestarosta Maciej Wiśniewski, burmistrz gminy Osieczna Stanisław Glapiak oraz wójtowie gmin Lipno – Łukasz Litka i Święciechowa – Marek Lorych oraz przedstawiciele gminy Włoszakowice i miasta Leszna, powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie Jacek Gmerek, nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice Tomasz Furmańczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Karczma Borowa Jacek Napieralski, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Lesznie Piotr Napierała i przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej Stanisław Ciesielski.

Organizujący posiedzenie Starosta Leszczyński podkreślił, że skumulowane dotychczas w gminie Włoszakowice ognisko ASF wśród dzików nieoczekiwanie rozprzestrzeniło się 20 km dalej do gminy Lipno, na pogranicze powiatu leszczyńskiego i kościańskiego. Powiat leszczyński jest zagłębiem producentów wieprzowiny, w gospodarstwach znajduje się obecnie ok. 150 tys. świń, w tym duże hodowle w Pawłowicach, Garzynie czy Brylewie.

Powiatowy lekarz weterynarii Jacek Gmerek poinformował o stwierdzeniu ogniska ASF w rodzinnym gospodarstwie w Ratowicach w gminie Lipno i podjętych działaniach: wybiciu i utylizacji całego stada i odkażeniu obiektów. W najbliższych dniach wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie wyznaczające trzykilometrowy obszar zapowietrzony i dziesięciokilometrowy obszar zagrożony, co wiązać się będzie m.in. z ograniczeniem lub wręcz zakazem transportu zwierząt. Odpowiednie działania podejmie również Komisja Europejska, która uzna tereny wokół gospodarstwa, w którym stwierdzono ASF za niebieską strefę, poddaną wielu zakazom i nakazom, bardzo uciążliwym dla hodowców trzody i ubojni.

Jak zgodnie uznali uczestnicy posiedzenia najskuteczniejszą metodą zwalczania ASF jest jeszcze większa niż dotychczas redukcja roznoszącej wirusa populacji dzików. Łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Lesznie Piotr Napierała poinformował, że w obecnym sezonie w okręgu leszczyńskim odstrzelono ok. 2 tys. dzików, znacznie więcej niż w poprzednich latach.

Powiatowy lekarz weterynarii zaapelował do rolników o jeszcze większy reżim sanitarny w gospodarstwach. Jak podkreślił Jacek Gmerek takie działania mogą znacznie ograniczyć możliwość rozprzestrzenianie się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń.

źródło: powiat-leszczynski.pl 
fot. pixabay.com 

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock