W Rakoniewicach mieści się Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa- oddział zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Muzeum znajduje się w dawnym zborze ewangelickim. Jest w nim około 4 tysiące eksponatów, dokumentujących tradycje i historię straży w Wielkopolsce. Dzieci obejrzały sikawki konne, hełmy, motopompy, samochody bojowe oraz sztandary. W zbiorach znajduje się również sztandar jednostki z naszej gminy- z Brenna. Atrakcją była możliwość zjazdu po rurze czyli po słupie ześlizgu w strażnicy, który umożliwia strażakom szybki wyjazd do akcji ratowniczej. Po zakupie pamiątek udaliśmy się na rynek, gdzie znajduje się charakterystyczna fontanna, a zarazem pomnik strażaków. Pomnikowi strażacy na fontannie trzymają w rękach sikawki, z których tryska woda.
Wracając zatrzymaliśmy się we Wolsztynie i zwiedziliśmy parowozownię. Parowozownia Wolsztyn jest nadal czynną lokomotywownią, z której codziennie wyjeżdżają parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich. Jest to miejsce, gdzie można obejrzeć maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. W parowozowni było wielu zwiedzających, gdyż właśnie rozpoczynały się Dni Wolsztyna. Dzieci mogły wejść do lokomotywy oraz dawnych wagonów. Każdy sam się przekonał, że lokomotywa jest „ciężka, ogromna i pot z niej spływa- tłusta oliwa”.
Podczas wycieczek szkolnych stosowana jest zasada poglądowości poprzez bezpośrednią obserwację zjawisk i faktów, zetknięcie się uczniów z ludźmi w faktycznych środowiskach ich pracy czy życia. Wycieczka to doskonała okazja do przedstawienia uroków wielu dziedzin nauki. Łączymy tu teorię z praktyką. Warto jeździć na wycieczki szkolne! Już wkrótce wybieramy się do Wrocławia.
Barbara Czaińska
Małgorzata Zielnica