Eksponaty: 350 muzealiów z kolekcji dzieł sztuki, rzemiosła, filokartystyki i kartografii,
ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie
Termin: od 19.02 do 19.09.2021 r.
Miejsce eksponowania: Muzeum Okręgowe w Lesznie, dawna synagoga,
ul. G. Narutowicza 31
Kurator: Artur Michalak, historyk Muzeum Okręgowego w Lesznie
Opis wystawy: Podróż, w którą zabiera nas prezentowana wystawa jest przyprawiona sentymentem. Trudno nie doznać uczucia sympatii do Leszna oglądając dawne jego widoki. Odkrywają one przed nami obraz miasta z ulicami, architekturą, zielenią i tajemniczymi zakątkami. Na krajobraz i architekturę Leszna wpływ wywarło jego położenie przy granicy.
Dzięki temu mieszkańcy czerpali wzory z wielokulturowego bogactwa Wielkopolski i Śląska. Zachowane budowle w postaci świątyń, mieszczańskich domów, budynków użyteczności publicznej, warsztatów i zakładów przemysłowych są świadkami minionych czasów. To doskonała ilustracja dawnej świetności i zachodzących zmian w mieście zarówno na polu
gospodarczym, naukowym i edukacyjnym. Ekspozycję tworzy wybór około 80 prac malarskich, rysunków i grafik uzupełnionych planami, akcydensami i obiektami rzemiosła artystycznego. Wszystkie prace ukazują Leszno w różnych epokach począwszy od XVIII w. Najpełniej reprezentowane jest dwudziestolecie międzywojenne i okres tuż po 1945 r. Autorami nostalgicznych, ale i pełnych życia „migawek z przeszłości” są głównie lokalni artyści, fotografowie, wydawcy, w tym zwłaszcza Wilhelm Ballarin, Romuald Bogaczyk, Bolesław Thiem, Józef Skoracki. Nastrojowi i czarowi Leszna ulegali też artyści, którzy przebywali w nim krótko, przypadkiem oraz w czasie II wojny światowej – i oni zostawili świadectwa swego artystycznego zainteresowania miastem w postaci obrazów. Trzon wystawy stanowi fragment zasobnej kolekcji pocztówek obejmujący okres od końca XIX aż po lata 40. XX w., wydanych głównie w leszczyńskich drukarniach. Przedstawiają one zarówno ogólne widoki miasta jak i poszczególne budynki, ulice, place oraz parki, pomniki i
kościoły. Uważne oko zauważy, że część z nich znikła na zawsze, inne obiekty zmieniły lokalizację. Z dzisiejszej perspektywy najcenniejsze są prace, które ukazują nieistniejące już w takiej postaci zakamarki, uliczki, place. Przemiany te dotyczą zwłaszcza dzielnicy żydowskiej, która ulega zmianom także dziś, na naszych oczach. Może warto udać się w te miejsca choćby z aparatem fotograficznym i za pomocą zdjęć zachować teraźniejszość dla przyszłości? Sentymentalna podróż po ulicami dawnego Leszna może być również początkiem spaceru po mieście, podczas którego znajdziemy odpowiedź na wiele zagadek. Widoki miasta uzupełniliśmy zbiorami wiążącymi się z pokazanymi miejscami lub osobami. Przedstawiony na obrazie budynek staje się interesujący, gdy poznamy jego historię. Zobaczymy przedmioty, jakie w nim kiedyś się znajdowały. Dowiemy się, kto w nim mieszkał, pracował, modlił się, przychodził wypić piwo lub zjeść obiad, kupić buty lub książkę albo po prostu siadał na ławce i cieszył się dniem... (AM)
Działania wspierające: W trakcie trwania wystawy zaplanowaliśmy następujące działania, mające na celu edukowanie i promowanie wiedzy o historii Leszna:
- spacery historyczne – spotkania odbędą się w okresie wiosenno-letnim. Tematy, które będą stanowić punkt wyjścia do zwiedzania, to: wojskowość, Rynek i jego okolice, szlak leszczyńskich hoteli i restauracji, ulica Bolesława Chrobrego oraz dzielnica żydowska.
- lekcje muzealne – oferta edukacyjna przeznaczona dla szkół i grup zorganizowanych. Lekcje składać się będą z części merytorycznej, prezentacji multimedialnej, aktywności plastycznej a w jednym przypadku także ze spaceru ulicami Leszna. Edukatorzy podejmować będą zagadnienia związane z dawnym Lesznem, kartografią oraz wizerunkami utrwalonymi na pocztówkach.
- oprowadzania kuratorskie – odbywające raz na kwartał spotkania dla otwartej publiczności, mające na celu szczegółowe poznanie zagadnień związanych z wystawą, przy wsparciu merytorycznym kuratora wystawy.
- Integracje Rodzinne – comiesięczne spotkania dla najmłodszych wraz z opiekunami, łączące elementy edukacji i zabawy. Dzieci i dorośli poznają różnorodne zagadnienia z zakresu historii i sztuki, by następnie zasiąść do rodzinnych warsztatów plastycznych. Działania maja nieść radość wszystkim uczestnikom, pozwalając na aktywne spędzenie czasu w gronie rodzinnym.
- quizy i konkursy – każdego tygodnia, w trakcie trwania wystawy, na profilu Facebook oraz Instagramie Muzeum Okręgowego w Lesznie, pod hasztagiem #ImagoLesnae publikowane będą dawne wizerunki miasta Leszna, zachęcające do odwiedzenia wystawy. Media społecznościowe będą także służyć do sprawdzania wiedzy leszczynian na temat miasta oraz do ogłaszania różnych konkursów, zachęcających do plastycznej i fotograficznej aktywności. W tym duchu odbędzie się tegoroczna edycja konkursu dla uczniów „Cudzie chwalicie, swego nie znacie”, w pełni poświęconego wizerunkom Leszna.
- gadżety – na czas trwania wystawy sklepik muzealny zostanie wzbogacony specjalną ofertą gadżetów. Do zakupu dostępne będą nowe magnesy, notes, puzzle oraz gra memory, bazujące na dawnych wizerunkach miasta Leszna.
Dodatkowe informacje: Wystawa jest częścią projektu „Imago Lesnae”, w którego skład wchodzi także katalog ikonografii miasta Leszna. Publikacja będzie dostępna do zakupu w sklepie muzealnym od marca 2021 roku. Na sali ekspozycyjnej zaaranżowano miejsce przeznaczone dla najmłodszych zwiedzających. Na dzieci czekają edukacyjne książeczki, materiały plastyczne oraz wygodna przestrzeń relaksu. Wystawa mieści się w budynku spełniającym normy dostępności architektonicznej.
Osoby do kontaktu:
Jakub Piwoński, spec. ds. promocji i organizacji imprez,
e-mail: promocja@muzeum.leszno.pl
tel.: 65 529 61 40, w. 27
Artur Michalak, historyk, kurator wystawy
e-mail: artur.michalak@muzeum.leszno.pl
tel.: 65 529 61 43, w. 25