TworzymyGłos Regionu

Ziemiański Szlak Rowerowy

Czwartek, 26 sierpnia 2021 o 14:31, autor: 0
Ziemiański Szlak Rowerowy

Szlacheckie dwory, pałace, zamki, wiatraki i stadniny koni – ten szlak doskonale oddaje charakter regionu i świadczy o jego bogatej, ziemiańskiej przeszłości. Choć rozsławiły go głównie zabytki, to również amatorzy kolarskich wyzwań nie obejdą się smakiem.

Oprócz gładkiego asfaltu czekają tu na nich odcinki szutrowe, piaszczysto-kamieniste, a po deszczu również błotniste. Dlatego radzimy, by na rajd udać się rowerem górskim lub trekkingowym, a przed wyruszeniem sprawdzić prognozę pogody.

Długość trasy: 242 km

Orientacyjny czas jazdy: 3-5 dni

Stopień trudności: średni

Przebieg: Mosina – Czempiń – Słonin (dalej pętla): Krzywiń – Gostyń – Pępowo – Jutrosin – Pakosław – Rawicz – Poniec – Osieczna – Kościan – Słonin

page1image5844144

Zamek w Osiecznej i Jezioro Łoniewskie – atrakcje Wielkopolski.

  • Znajdź początek zielonego szlaku pod Puszczykowem, przy rozwidleniu dróg prowadzących do Rogalina i Mosiny. Przetnij Kanał Mosiński i skieruj się do centrum miasta, by następnie odbić na południe w kierunku Czempinia. Po drodze obejrzyj eklektyczny pałac w Iłówcu.

  • Wjedź na ciekawe przyrodniczo tereny Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Tuż za Słoninem trasa rozwidla się, tworząc pętlę. Radzimy, by wybrać wariant zgodny z ruchem wskazówek zegara, skręcić w lewo do Krzywinia, a po drodze zahaczyć o dwa okazałe pałace: barokowy w Turwi oraz klasycystyczny w Kopaszewie. W tym ostatnim gościł Adam Mickiewicz podczas pisania fragmentów „Pana Tadeusza”.

  • Droga do Gostynia usiana jest krajoznawczymi ciekawostkami: od opactwa benedyktynów w Lubinie, przez stację Kolei Drezynowej w Bieżyniu, aż po skansen filmowy „Soplicowo” w Cichowie. Emocji dostarcza również sama jazda, gdyż kamienisto-piaszczysty odcinek wymaga nieco wysiłku.

  • W Gostyniu zajrzyj do halowego gotyckiego Kościoła św. Małgorzaty oraz do intrygującego Muzeum Starych Pojazdów Jana i Macieja Pedów, gdzie zobaczysz m.in. kilka stuletnich automobili.

  • Dalej szlak wije się wśród malowniczych wsi mikroregionu „Biskupizny”, o którym dowiesz się więcej w Muzeum Etnograficznym im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu. Na uwagę zasługują również pałace w Gębicach i Pępowie oraz zabytki architektury szachulcowej w Jutrosinie i Dubinie. Tu przetnij rzekę Orla i skręć w kierunku Miejskiej Górki i Rawicza. Po drodze miniesz imponujące rezydencje w Pakosławiu i Golejewku, który słynie też z hodowli koni czystej krwi angielskiej.

  • Od tego momentu nabierzesz prędkości, mknąc po asfalcie. Zabytków jednak wcale nie będzie ubywać. Zanim dotrzesz do Leszna, zobaczysz niezliczone dworki, pałace, kościoły i wiatraki. Koniecznie zaplanuj postój przy imponującym Zamku w Rydzynie i poznaj legendę o straszących w nim upiorach.

  • Zatrzymaj się na starówce w Lesznie i odkryj kilka z pobliskich zaskakujących murali. Stąd już niedaleko do Zamku w Osiecznej nad Jeziorem Łoniewskim. Odtąd widok skrzących się tafli będzie towarzyszyć ci częściej. Przejedź brzegiem jezior Jezierzyce i Wonieskiego do Kościana, a stamtąd z powrotem do Słonina, gdzie pętla się zamyka. Jednym z ostatnich zabytków ziemiańskich na trasie jest Dwór w Racocie z eleganckim klasycystycznym portykiem.

Chociaż charakter tego szlaku tworzą dawne posiadłości szlacheckie, jego walory przyrodnicze nie pozo- stają w tyle. Bliskość Wielkopolskiego Parku Narodowego i Rogalińskiego Parku Krajobrazowego za- chęcają do przedłużenia wyprawy o kilka dni. Pokonując kolejne kilometry nacieszysz się widokami lasów, sadów i bezkresnych pól, okraszonych starymi alejami topolowymi lub drewnianymi wiatrakami.

O bogactwie kulturowym regionu świadczą też unikatowe zabytki sakralne. Przebieg trasy pokrywa się częściowo z wielkopolskim odcinkiem europejskiej Drogi Świętego Jakuba, klucząc wśród dawnych opactw i wsi zakonnych. Na szczególną uwagę zasługują m.in. klasztor benedyktynów oraz XIII-wieczny kościół romański im. Św. Leonarda w Lubiniu oraz Świętogórski Zespół Klasztorny filipinów w Gostyniu.

Całość artykułu „Wielkopolska rowerem – propozycje rajdów dla amatorów i pasjonatów” znajdziesz tutaj.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock