TworzymyGłos Regionu

Oszuści na BLIK wpadli na gorącym uczynku! Zatrzymani przez policję w Lesznie

Poniedziałek, 08 maja 2023 o 13:29, aktualizacja Poniedziałek, 26 lutego 2024 o 10:36, autor: 0
Oszuści na BLIK wpadli na gorącym uczynku! Zatrzymani przez policję w Lesznie

Dzięki czujności mieszkańca Podlasia policjanci z Leszna zatrzymali kolejną grupę oszustów działających metodą na BLIK. Do zatrzymania doszło w rejonie jednego z banków. Sprawcy z powiatu poznańskiego zostali aresztowani decyzją leszczyńskiego sądu na okres 3 miesięcy.

Wypłacali pieniądze na terenie Leszna

Do zdarzenia doszło 5 maja br. Oficer dyżurny z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie otrzymał formatkę z numeru 112 o tym, że mieszkaniec Podlasia zgłasza prawdopodobną próbę oszustwa metodą na BLIK. Nieznani sprawcy nielegalnie uzyskując dostęp do profilu jego znajomego na znanym serwisie społecznościowym i podając się za kolegę zgłaszającego poprosili o pożyczkę 1000 złotych metodą na BLIK. Zawiadamiający zachował się w sposób wzorowy i zadzwonił do swojego kolegi, który zaprzeczył, aby chciał pożyczyć od niego pieniądze. Zawiadamiający po wygenerowaniu kodu BLIK, ale jeszcze przed jego akceptacją uważnie przeczytał komunikat ze strony banku i zobaczył, że oszuści chcą wypłacić pieniądze z jednego z bankomatów na terenie Leszna, oddalonego od niego o ponad 500 km. Natychmiast więc zadzwonił na numer alarmowy 112 i przekazał informację o usiłowaniu oszustwa.

Szybka reakcja leszczyńskiej policji

Policjanci z Leszna po otrzymaniu tego komunikatu natychmiast pojechali pod wskazany bankomat, gdzie zatrzymali dwie osoby mające związek z tym przestępstwem. Sprawcami okazali się 27 i 34-letni mieszkańcy powiatu poznańskiego. Okazało się, że zatrzymani chwilę wcześniej w innym bankomacie na terenie Leszna wypłacili pieniądze pochodzące z oszustwa dokonanego w identyczny sposób na szkodę mieszkanki województwa mazowieckiego, wyłudzając od niej kwotę tysiąca złotych.

Konsekwencje i aresztowanie

Sprawcy posiadali przy sobie pieniądze w kwocie kilku tysięcy złotych, które prawdopodobnie pochodziły z wcześniejszych oszustw. Dodatkowo okazało się, że 27-latek jest poszukiwany do odbycia zaległej kary pozbawienia wolności w wymiarze pół roku za przestępczość narkotykową.

6 maja br. Sąd Rejonowy w Lesznie na wniosek leszczyńskiej prokuratury aresztował podejrzanych na okres trzech miesięcy. Za oszustwa grozi im do 8 lat więzienia.

Policja podkreśla, że oszuści działający metodą na BLIK są coraz bardziej zorganizowani i sprawni. Dlatego też apeluje do mieszkańców o zachowanie czujności i ostrożności w kontaktach oraz transakcjach dokonywanych przez internet i telefon. Ważne jest, aby zawsze sprawdzać informacje i weryfikować tożsamość osób, które proszą o udostępnienie danych czy wykonanie przelewu.

Źródło: KPP Leszno

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (0)

avatar

Do tej wiadomości nie został dodany żaden komentarz
Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Pozostałe wiadomości

Ogłoszenia

REKLAMA


Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock